Учените определиха оптималното време за тестване за антитела срещу COVID-19
Тестването разкрива антитела срещу COVID-19 с най-голяма точност две седмици и месец след първите симптоми на заболяването. Все още не е известно дали имунитетът срещу инфекция се развива във всички носители на антитела и каква е неговата продължителност. Това показват резултатите от корейски състематичен анализ, публикуван в British Medical Journal, включващ 54 проучвания за антитела в САЩ, Европа, Китай и няколко азиатски страни.

Оказа се, че седмица след появата на първите симптоми на COVID-19 тестването открива антитела само при 30% от пациентите. Точността на изследванията се увеличава до 72% за две седмици и до 94% през третата седмица.
„Ако направите тестовете твърде рано, те вероятно ще се опорочат“, казва Джон Дийкс, професор по биостатистика в Университета в Бирмингам и водещ автор на анализа.
Все още не е известно колко дълго нивата на антителата продължават да растат. Изследователите все още имат твърде малко данни от тестове, направени 35 дни след появата на симптомите. Освен това повечето проучвания са проведени в болници, тоест сред пациенти с тежък ход на заболяването, така че е невъзможно да се каже дали тестовете могат да открият по-ниска концентрация в антитела с лека и безсимптомна форма на COVID-19.
В края на май NHS England представи предложение за провеждане на мащабно тестване на антитела сред болничния и пациентския персонал и издаване на „имунни паспорти“ на хора, които са болни. Тази седмица BMJ публикува отворено писмо от водещи клиницисти, които поставят под въпрос тази стратегия, тъй като наличието на антитела не гарантира имунитет. Следователно мащабното тестване на антитела има смисъл само за изследователски цели.
Професор Джон Дикс изразява съгласие с тази позиция:
„Все още не знаем дали положителен тест за антитела показва имунитет към инфекция и не можем да вземем никакви клинични решения.“