Година след преболедуването от Ковид-19: Антитела почти няма, имунната система едва „помни“вируса
Година след заразяването с коронавируса, когато антителата в кръвта едва се откриват, имунната система продължава да „помни“ вируса и има готовност да реагира в някаква степен при повторна среща с него, показва изследване на китайски учени, публикувано в The Lancet Microbe.
Изследователите са проучили 141 души, заразени с вируса през първата половина на 2020 г., които са предоставили кръвни проби 12 месеца по-късно. Никой от тях не е бил ваксиниран междувременно. При повечето изследвани все още са се наблюдавали ниски нива на антитела, а в по-голямата част от възрастовата група под 60 години са се доказали и антитела, които могат да неутрализират вируса, отбелязват учените.
Но при всеки изследван, независимо от възрастта и тежестта на първоначалната инфекция, включително и при пациентите, които вече са загубили своите неутрализиращи антитела, реакциите на т.нар. паметови B-клетки и паметови T- клетки все още са били очевидни и не са били нарушени от нови варианти, категорични са изследователите. Тези защити не предотвратяват инфекция, но помагат за предотвратяване на тежко заболяване, добавят те.
Настоящите ваксини срещу SARS-CoV-2 са фокусирани главно върху неутрализирането на антитела, отбелязват изследователите.
„Нашите данни подчертават важността на широкия В-клетъчен и Т-клетъчен имунитет за бъдещите стратегии при създаването на ваксини, насочени към SARS-CoV-2“, смятат те.