SARS-CoV-2 – жизнеспособен и вирулентен до 25 дни във водна среда
SARS-CoV-2 може да жизнеспособността и вирулентността си до 25 дни във водна среда, ако температурата ѝ е достатъчно ниска. Това показва проучване на екип от британски и полски учени. Учените установили, че за заразяване е нужно концентрацията на вируса да бъде не по-малко от 100 вирусни частици на всеки 100 милилитра вода, съобщи БТА.

„Показахме, че природните водоемимогат да бъдат резервоари и пътища за разпространение на SARS-CoV-2. В много страни те са реална заплаха за здравето. Затова контактите на хора и животни с речни и езерни води трябва да се сведат до минимум, ако скоро в тях е имало излив от канализацията“, пишат учените.
Още в първите месеци от разпространението на вируса бе установено, че частици от него се намират в отходните води, което наведе лекарите на мисълта, че е възможен такъв път на разпространение. Групата от британски и полски епидемиолози, под ръководството на Джейми Шатлър, доцент в университета Ексетър, се заели да изследват какво ще се случи, ако част от заразените канализационни води попаднат в хидросферата на Земята, преди да бъдат пречистени. За да намерят отговор на този въпрос, учените се опитали да определят колко дълго частиците на SARS-CoV-2 могат да оцелеят във водата и да запазят способността си да заразяват.
Установили, че при цитираната по-горе концентрация, това може да се случи. Проучванията показали, че най-уязвими на този начин на пренасяне на заразата са Испания, Великобритания и Мароко, където водата в някои реки и езера съдържа почти петстотин вирусни частици на 100 милилитра в течение на 24 часа след значително количество изливане на вода от канализацията.