МС: Доц. д-р Атанас Мангъров за тестовете

Доц. Атанас Мангъров, началник на Първо Детско отделение към СБАЛИПБ “Проф. Ив. Киров” ЕАД – София, разясни повече за тестовете, които се прилагат за диагностика на коронавирусната инфекция.
Това стана по време на днешния първи брифинг на новообразувания със заповед на премиера Бойко Борисов Медицински съвет, целта на Медицинския съвет е изготвяне на алгоритми, препоръки за диагноза и лечение на Covid-19 и неговите органни инфекции.
Доц. Мангъров обясни, че болен с коронавирус отделя вируса в околната среда. Това се случва около 4-5 дни преди да се проявят клиничните симптои и 20-30 дни след края им. През това време вирусът може да бъде хванат с бързи и бавни тестове.
Какво обаче се случва с контактите на един болен?
Едните може да са го заразили, но вече да не са в състояние да отделят вируса в околната среда. Когато на тези контактни се прави тест, не се намира нищо. За да се установи, че те са били болни трябва да се направи серологично изследване – имунохроматографски тестове, с които се установява, че ако има антитела, това означава, че е карал коронавирусната инфекция.
Ако това не се направи – този човек е в графата отрицателен, което се случва масово, заради което при значителна част от контактните не се установява нищо.
Втората група контактни, са тези които болният е заразил. Ако той ги е заразил сравнитено скоро, защото той е отделял вируса поне 4-5 дни преди да се проявят клиничните симптоми, то тези хора няма да отделят вируса и няма как да ги хванем с нито един тест. Тази втора група, ако се изследват само с методи, с които се открива отделяне на вируса в околната среда, ще останат неоткрити.
Затова са важни имунохроматографски тестове с които можем да получим данни за това, че някой е прекарал коронавирусната инфекция.
В момента у нас се правят тестове за потвърждаване на една установена инфекция, каза доц Мангъров.