Дечо Дечев: Лобизъм и икономически интереси определят бизнеса с лекарствата
Снимка: бТВ
„За да се прокарат някои интереси, както виждате, се изкарват напред пациентски организации. Няма по-лесен за манипулиране контингент от пациента. Неговият проблем се представя така, че всяко едни решение на Касата, което води до ефективно разходване на средства, се тълкува като действие, което ще навреди по някакъв начин ан неговите интереси. Хората, които манипулират тези пациенти, те са много обиграни.
„Пациентър на практика е подведен и използван да прокара нечий интерес.“
„Има някои дейности, които са организирани и в които участват участват определени групи. Тези групи включват прокарване на интереси, лобиски, които подпомагат интересите и продажбите на определени фармацевтични компании. И тези в групи включват в себе си участие на определени лечебни организации, определени пациентски организации и определени хора, които се намират на позиции, от които могат да се управляват и подпомагат да се вземат именно такива решения, които подпомагат или не определени фармацевтични компании.“
Изброените групи и хора действат на принципа общи интереси.
Д-р Дечев подкрепи думите си с подробности около лечението на карцином на гърдата – на фона на това, че е публично известно, че България отделя на глава от населението най-малко средства в ЕС изобщо, но за карцином на гърдата обаче, бедна България отделя 5 евро! За сравнение – Румъния отделя 80 цента на глава от населението, Унгария отделя 2,7 евро, Полша – 2,3 евро, Германия – 3,7 евро, а бедна България отделя 5 евро, т.е. 30% повече отколкото Германия и 600% повече отколкото Румъния. Обективният показател за това как се лекуват хората е средната продължителност на живота. От 2000 до 2009 г. в България са се отделяли 80 млн. лв. за онкоболни, средната продължителност на живота се е удължила с две години. 2015 г., когато има бум на средствата за онкология, 500% ръст, средната продължителност на живота се е удължила със 7 месеца, обясни той.
Във връзка с това д-р Дечев заяви, че проблем номер 1 на Касата се нарича ефективен контрол, добави шефът на НЗОК. „Подготвяме промени, контролът е обвързан с две много важни действия – информационна система и политическа подкрепа за действията. Организираната група проби през контрола, за да го направи неефективен. Контролните органи, които имат право да проверяват тези действия – контролът на Касата, агенция Медицински одит и контролните органи в министерството“.
„Тук говорим за един баланс между интереса на индустрията и интереса на нас като платци. Самата индустрия трябва да разбере, че това, което предлага, трябва да влезе в определени финансови параметри, които всички ние с вас и другите хора сме отделили като средства, и трябва да подкрепяме тези фарма компании, чиято цел е да не надуват цената на тези медикаменти с цел вътре да се калкулират и профити за организираната група, а да подкрепяме такива практики, които са на повечето фарма компании, които желаят да продават лекарствата на поносима цена за дадения фонд, гарантирайки качество на лечението“, заяви д-р Дечев.
3 Отговори
[…] Дечо Дечев: Лобизъм и икономически интереси определят … […]
[…] Дечо Дечев: Лобизъм и икономически интереси определят … […]
[…] коментирал Фармацевтичната индустрия има свои мощни лобита в медицинските среди и пациентски организации и много често чрез тях успява да наложи своите […]