Ново за електронните цигари – инфаркт, инсулт, коронарна болест на сърцето
През изминалата седмица, независимо едно от друго, се появиха две нови проучвания, свързани с рисковете от използването на електронните цигари, а именно: повишен риск от инсулт, инфаркт и коронарна болест на сърцето.
Снимка: Wikimedia Commons
Това показват предварителните данни, които предстои да бъдат представени в Хонолулу на Международната конференция на Американската асоциация за контрол на инсулта.
В най-голямото досегашно по темата за връзката между електронни цигари и инсулт учените са изследвали база данни от 400 000 респонденти от САЩ.
Пушачите на електронни цигари обикновено са в по-млада възраст, с по-нисък индекс на телесна маса, по-малко вероятно от диабет в сравнение с тези, които не пушат. Това се съобщава в изследването, Пол M. Ndunda (Paul M. Ndunda) от Университета на Канзас (University of Kansas).
От участващите в проучването около 66 795 респонденти са съобщили, че редовно използват електронни цигари. Контролната група се състояла от 343 856 респондента, които твърдели, че никога не са използвали електронни цигари, въпреки че някои от тях са пушили обикновени цигари. Изследователите установили, че тези, които са използвали електронни цигари, са имали 71% по-висок риск от инсулт; инфаркт или стенокардия – с 59%.
4,2% от пушачите на електронни цигари са съобщили, че са претърпели инсулт. Въпреки това изследователите не са идентифицирали смъртни случаи, свързани с използването на електронни цигари.
Друго проучване на Харвардското училище по обществено здраве (Harvard T.H. Chan School of Public Health) установило, че два от химикалите, широко използвани за ароматизиране на електронни цигари, могат да нарушат функцията на ресничките на респираторния епител на човека.
Цилиите (ресничките на респираторния епител) играят ключова роля в прочистването на бронха и трахеята от слуз и прах и улесняват дишането Цилиарната дисфункция е свързана с белодробни заболявания като хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и астма.
„Различни химикали се използват широко за ароматизиране на електронни цигари, въпреки че досега малко се знае за механизма на тяхното въздействие върху здравето. Нашето проучване предполага, че тези химикали могат да увредят ресничките – първата линия на защита в белите дробове – чрез промяна на експресията на гени, свързани с възпроизводството и функционирането на ресничките,“ казва ръководителят на второто проучване, Quan Lu.
Изследването е публикувано на 1 февруари 2019 г. в списание „Научни доклади“. Това е първото проучване за ефекта на ароматни химикали върху епителните клетки на човешкия бял дроб.