Прокуратурата ще разследва Национална хематологична болница

От лечебното заведение отхвърлят констатациите. Близките обаче твърдят, че липсата на хигиена е основна причина за влошаване на здравословното състояние и за смъртта на младите мъже. Според тях в болницата липсвали елементарни медикаменти и консумативи. При проверката Медицинският одит, Здравната каса и Регионалната здравна инспекция установяват три различни бактерии, липса на организация за контрол на вътрешноболничните инфекции, пропуски във воденето на медицинската документация и нерегламентирано усвояване на средства по клинични пътеки, като за всяко едно от нарушенията се предвижда глоба от около 500 лева.
„В случая са намерени пропуски. Те са намирани и преди това, но не са отстранени и министърът предоставя цялата тази информация на прокуратурата“, каза заместник-министър Бойко Пенков.
Липсват обаче преки доказателства за връзка между новооткритите инфекции в болницата и смъртта на пациентите – според документите на Хематологията там вътрешно разпространена зараза изобщо не е имало. От ръководството на болницата обясниха, че влошеното състояние на пациентите и откритите у тях бактерии не били заради нарушения в хигиената, а заради спадналия имунитет на пациентите и тежките медикаменти. Проверяващите са установили лоша изолация за пациентите след трансплантация или тежка химиотерапия. Директорът на Националната хематология доц. д-р Бранимир Спасов беше категоричен, че всички препоръки ще бъдат изпълнени.
18 години и 4 месеца затвор за фалшив „доктор“ и „университетски преподавател“
Пациентите, чиято смърт провокира проверката, са починали извън хематологията, тъй като там няма реанимация. Болницата не води статистика за смъртността на всичките си пациенти, а само на диагностицираните с три онкохематологични заболявания. Не се проследява и успеваемостта на трансплантациите. Според наличните числа, за година и половина от 191 пациенти, починалите са 64. Тези, издъхнали извън хематологията, но лекувани там, не са преброени. Според заместник-министъра на здравеопазването броят им е малко по-висок от средния за Европа. От министерството на здравеопазването обмислят сливане на онкологията с хематологията, но не и смяна на ръководството. Само за година болницата е получила 16 млн. лева за лекарства, 4 млн. за трансплантации и 7,2 млн. за лечение по пътеки от Здравната каса.