Синдромът на Ръсел-Силвър – причини, диагностика, лечение
Снимка: Pinterest
Синдромът на Ръсел-Силвър (Russell-Silver) рядко, вродено заболяване, характеризиращото се с аномалии във физическото развитие на детето, водещо най-вече до изоставане в ръста.
Честотата на заболяването е 1 до 30 на 100 000 население. Ръсел-Силвър засегя едновременно момичетата и момчетата.
За нашата страна по информация на медицинските специалисти, обслужващи деца с този синдром, около 20 деца са диагностицирани с това заболяване.
Етиологията (причината) за развитието на Синдрома на Ръсел-Силвър е генетично хетерогенна. Симптоматиката на генната патология може да бъде причинена от мутации в различни локуси или от различни мутации в един локус (множествени алели). На практика това са нозологични форми, които се различават една от друга, етиологично комбинирани според клиничното съвпадение на фенотипа.
Патогенезата на Russell-Silver: в 10% от случаите се касае за мутация (хромозома дизомия (РСР 7) у единия родител. В тази хромозома е локализирана групата гени GRB 10 (протеин, който свързва човешки растежен хормон 10 – човешки хормон на растежа), IGFBP 1 (протеиново свързване IGF 1), IGFR (IGF рецептор) в част 7 р 31. По-нови проучвания мутации на други гени – 11 р 15 гени.
Не е доказано прякото въздействие на рискови фактори върху развитието на синдрома на Ръсел-Силвър. Все пак като такива се посочват:
- ранна травма;
- механично компресиране или продължително състояние на фетална хипоксия;
- инфекция (особено вирусна) през първата половина на бременността.
Първите признаци на синдрома на Ръсел-Силвър са обикновено забележими веднага след раждането на детето: теглото и височината му при раждането са значително по-ниски, отколкото при другите деца, въпреки че бременността е пълна. Височината на детето при раждането обикновено е по-малко от 45 см, а теглото – от един и половина до 2,5 кг. Тялото може да бъде прегънато непропорционално.
Освен това се наблюдават и други патологични признаци на синдрома:
- при момчетата се открива крипторхизъм (неправилно поставяне на тестисите);
- хипоспадия (атипично отваряне на уретрата);
- недоразвитие на тъканта на пениса;
- недостатъчно развитие на скротума;
- неправилни размери на багажника и крайниците;
- разширен череп (псевдохидроцефалия);
- триъгълна форма на лицето;
- знакът на „устието на шарана“ е по-малка уста с по-ниски ъгли;
- ранно сексуално развитие;
- Високо небце (понякога с цепнатина);
- неправилно отлагане на мастна тъкан, лордоза, криви пръсти и др.
- Налице са аномалии на вътрешните органи, свързани предимно с бъбреците – неправилна форма, нарушена тубулна функция и др.
Интелектуалните способности на деца със синдром на Ръсел-Силвър са нормални.
Обикновено се различават лека и тежка форма на заболяването, а усложненията са различни
- нарушения на бъбречната функция, хроничен пиелонефрит, гломерулонефрит;
- абнормна чернодробна функция;
- нарушена функция на щитовидната жлеза;
- сърдечна недостатъчност.
- събиране на добра анамнеза, включително фамилна, с оценка на интензивността на растежа, от периода на новороденото до времето на диагностициране;
- контрол на растежа и пропорционалност на развитието на багажника;
- оценка на биологичната зрялост на тялото – така наречената костна възраст;
- изследване на изходното ниво на инсулиноподобен растежен фактор 1;
- стандартно тестване, за да се определи наличието на хипофизни резерви при производството на растежен хормон;
- Анализи за определяне на най-често срещаните соматични патологии;
- анализ на урината за съдържанието на глюкокортикостероиди;
- кръвен тест за поддържане на хормони на щитовидната жлеза;
- генетичен анализ (стандартно цитогенетично изследване).
Инструменталната диагноза на синдрома се състои от такива видове изследвания:
- Рентгенозна диагностика;
- Ултразвук на вътрешните органи и щитовидната жлеза;
- електрокардиография;
- CT и MRI;
- encephalography.
Диференциалната диагноза на синдрома на Ръсел-Силвър се прави със следните заболявания:
- gidrocefaliâ;
- Синдром на Shereshevsky-Turner;
- първичен хипотиреоидизъм;
- емоционално лишение;
- хипопитуитаризъм.
Няма специфично лечение за синдрома на Ръсел-Силвър. Дейностите и лекарствата, които се използват при синдрома са насочени към нормализиране на външния вид на детето и подобряване на качеството му на живот.
Използват се рекомбиниран човешки растежен хормон, но не по-късно от 13-14 година на детето. Рекомбинаният растежен хормон се състои от 191 аминокиселини и се произвежда като лек сублимиран прах за инжекции. Продължителността на лечението RHRH може да бъде от 3-4 месеца или повече. Дозата на хормона може да бъде 10-20 единици на ден (за жените е възможно да се намали дозата до 4-8 единици). Сред страничните ефекти при лечението на RHRS са симптоми като главоболие, зрително увреждане, подуване на оптичния диск, нарушения на слуха, панкреатит, оток, алергични реакции. Препоръчаното количество от лекарството за употреба в детска възраст е 0,1-0,2 единици на килограм тегло три пъти седмично (интрамускулно или подкожно)
При ранното сексуално развитие може да бъде коригирано след употребата на хормонални лекарства. На момчетата се дава хориен гонадотропин в продължение на 3 месеца в комбинация с метил тестостерон. Момичетата получават естрогенно лечение. Също така използвайте синестрол (през първата половина на месечния цикъл) и хорион гонадотропин (през втората половина на месечния цикъл).
При недостиг на хормонален стимулиращ щитовидната жлеза се използва субституиращо лечение с тиреоидни хормони.
При дефицит на кортикотропин се приема хидрокортизон в доза, не по-голяма от 10-15 mg на m2 на ден.
При недостиг на гонадотропични хормони, стероидните хормони се предписват, докато възрастта на костната възраст се свърже с началото на пубертета. По-добре е да започнете такова лечение от 5-7-годишна възраст, но не по-късно от 18 години.
При недостатъчна хипофизна функция и недостатъчност на освобождаващия фактор се очаква добър ефект от използването на освобождаващия (релизинг) хормон – шест месеца на всеки 3 часа.
Витамини А и D; комплексни препарати с калций, фосфор и цинк; диета с акцент върху протеиновите храни и витамини (зеленчуци, плодове, билки, плодове, ядки и др.).
Физиотерапевтичните методи се използват за подобряване на функцията на нервно-мускулната система, за нормализиране на вегетативните процеси, за елиминиране и предотвратяване на дистрофични разстройства. Следните методи могат да бъдат добър избор за лечение на синдрома на Ръсел-Силвър:
- невроелектростимулация, лекарствена електрофореза с антихолинестеразни лекарства;
- електростатичен масаж, ампулсулфореза, диадинамична терапия, миоелектростимулация;
- darsonvalization, ръчна терапия;
- терапевтични вани (перла, иглолистни), контрастен душ, аеротерапия;
- неселективна хромотерапия.
Обработването на санаториуми в санаториумите се насърчава в зависимост от наличието на фонови заболявания на вътрешните органи.
Алтернативната медицина
- Взимаме три глави чесън, разделяме лобулите и ги смиламе. Добавете четирите лимона, минаващи през месомелачката заедно с кората, 200 г ленено масло и 1 литър мед. Смесете всички съставки с дървена шпатула. Взимаме три пъти дневно за половин час преди хранене от 1 чаена лъжичка.
- Вземете 200 г нарязан лук и същото количество захар, налейте 0,5 литра вода, разбъркайте, поставете малък огън. Сварете за час и половина, охладете, добавете 3-4 ст. Л. Мед. Приет за 1 супена лъжица. Л. Три пъти на ден.
- Всекидневно е необходимо да ядете 100 грама сушени плодове, като сушени кайсии, банани, стафиди.
- Вземете 1 чаша цял чист овес, изсипете 0,5 литра гореща вода и кипете на слаб огън за около 40 минути. След това изваждаме от огъня и настояваме под капака поне за един час. Бульонът се филтрира, добавяме мед на вкус. Ние приемаме 100-150 ml 4 пъти дневно в продължение на 30 минути преди хранене.
Общата продължителност на лечението с алтернативни методи е от 3 месеца до 1 година, в зависимост от тежестта на симптомите на заболяването.
Билколечение
- Кората на къпина е пълна с качествена водка в съотношение 1:10, ние настояваме 7 дни на тъмно. Пийте 30 капки три пъти дневно, предварително разтворени в 100 ml вода.
- Парата в 250 мл вряща вода 1 ч. Л. Суха трева adonis, настояваме 1 час под капака. Пием три пъти дневно за 1 супена лъжица. Л.
- Парата в 250 мл вряща вода 1 ч. Л. Суха краставица трева, ние настояваме през нощта под капака. На сутринта започваме рецепцията: 1 супена лъжица. Л. До 6 пъти на ден.
В допълнение към алтернативното лечение на синдрома, се препоръчва редовно да се добавят канела, кедрови ядки, кедрово масло, ленено масло в храната.
Хомеопатичното лечение на пациенти със синдром на Russell-Silver може да повлияе положително на общото благосъстояние и качеството на живот, ако лекарството се взема на ранен етап от развитието на основните симптоми.
За подобряване на състоянието могат да се препоръчат такива хомеопатични препарати:
- Belladona 200, два пъти седмично, с често ARVI, проблеми със зацапването;
- Sulfuris LMI веднъж седмично с лош имунитет, кожни проблеми;
- Калцият fluoricum 1000 – 1 пелета на 100 ml вода, една чаена лъжичка веднъж седмично;
- Норма за растеж – в нарушение на минералния метаболизъм, нарушения на централната и автономна нервна система, при остеопороза, имунна недостатъчност – три пъти седмично, 5 гранули под езика.
Оперативното лечение на синдрома на Russell-Silver сеизползва в случаите, когато някои симптоми водят до дискомфорт или засягат качеството на живот на пациента. Индикациите за операция могат да включват:
- разцепване на небцето;
- неправилно разположение на зъбите и аномалия на развитие на долната челюст;
- Клинично – кривина или анормално развитие на пръстите;
- kammdodactyly – вроден вариант на контрактурата;
- syndactyly – сливане на пръсти;
- дефекти в развитието на гениталните органи.
Въпросът за оптималното възраст за операция се решава индивидуално: някои аномалии изискват по-бързи средства за защита, както и такива нарушения като структурни дефекти, както и развитието на половите органи, по-добре е да се експлоатира в пубертета пациент постигане.
Профилактиката на заболяването включва:
- да се проведе пълно проучване на двойки все още на етап планиране, който може да открива и лекува много болести, по-рано – това е най-различни инфекции, хормонални или ендокринни заболявания, които могат да имат отрицателен ефект върху развитието на плода и в раздела;
- използване на витаминни препарати за няколко месеца преди началото на фазата на планиране (витамини В, витамин С, ретинол, фолиева киселина);
- генетичните тестове на етапа на планиране ще помогнат за откриването на недостатъци в развитието на ембриона през първия триместър на бременността.
- Препоръчва се да се въздържат от свързаните бракове, тъй като се доказва, че тясната връзка на родителите на бебето значително увеличава риска от развитие на генетични патологии.
Прогнозата със своевременно и компетентно лечение е добра. Пациентите доста успешно се адаптират водят нормален живот.
3 Отговори
[…] Синдромът на Ръсел-Силвър – причини, диагностика, лече… […]
[…] Синдромът на Ръсел-Силвър – причини, диагностика, лече… […]
[…] Синдромът на Ръсел-Силвър – причини, диагностика, лече… […]