Дългосрочни програми за диагностика и лечение на деца с висок медицински риск предлага МЗ
Министерството на здравеопазване е разработило програма за субсидиране на дейности целящи осигуряване на диагностика, лечение и специализирани грижи за деца с висок медицински риск. Те са следните:
- По Национална програма за подобряване на майчиното и детско здраве 2014-2020 г. министерството финансира над 100 лечебни заведения за дейности , свързани с ранната диагностика и комплексното лечение на определени заболявания. По същата програма са разкрити 31 Здравно-консултативни центъра за майчино и детско здраве във всички областни градове и в някои университетски болници.
- Изпълнява дългосрочните цели за замяна на институционалната грижа с нови интегрирани здравно-социални услуги в общността за подкрепа на семействата на малки деца. В резултат на тази политика броят на ДМСГД е намалял от 32 на 14, а броят на децата, отглеждани в тях, намалява петкратно. В 14–те ДМСГД, в които има Дневни центрове за деца с увреждания, към 31.07.2018 г. 832 деца с увреждания от общността ползват дневни, седмични и почасови грижи.
- Създава услуги за превенция на настаняването на деца до 3 годишна възраст, извън семействата им и развиване на алтернативна семейна грижа за децата. Видимо намалява броят на преминалите през ДМСГД деца – през 2009 г. на резидентна грижа са преминали 4 351 деца, а през 2017 г. те са само 916 деца; политики чрез проекти в подкрепа на ранното детско развитие: Чрез външно финансиране успешно бяха изпълнени проектите: „Подобрено качество на пренаталната диагностика и неонаталните грижи“; „Преструктуриране на ДМСГД за деца до 3 г.“ и „ПОСОКА: семейство“ (постигнат резултат – закрити 8 Домове за медико-социални грижи за деца на територията на общините Габрово, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив, Русе, София и Търговище; създадени условия за предоставяне на интегрирани здравно-социални услуги за подпомагане на отглеждането на децата в семейна среда).
- В заключение, предстои изпълнение на два проекта по Европейския фонд за регионално развитие, чрез които ще се изгради и осигури инфраструктура, оборудване и обзавеждане, необходими за функциониране на 26 центрове, предлагащи резидентни здравно-социални услуги за деца с увреждания и високо рисково поведение. Очаква се проектите да приключат в края на 2020 г.
Грип – най-застрашена е възрастовата група 0 – 4 г., алармира МЗ