НСОПЛБ: Повече средства за извънболнична помощ
Увеличение на средствата за първичната извънболнична медицинска помощ за следващата година, отпадане на вторичния профилактичен преглед на пациентите, намаляващият брой на общопрактикуващите лекари са част от проблемите, които Сдружението на общопрактикуващите лекари обсъжда на Четвъртия конгрес по обща медицина в Пловдив.
Според семейните лекари отделянето на недостатъчно средства за извънболнична помощ противоречи на препоръките на Световната банка и Световната здравна организация за процент от бюджета и изправя страната ни пред свръххоспитализация на пациенти – резултат от неадекватно възможностите на доболничната помощ. Тревожен е и фактът, че от началото на здравната реформа своята практика са прекратили 1500 семейни медици.
През последните три години у нас се налага тенденция за намаляване на финансирането на първичната медицинска помощ, обявиха от Сдружението на общопрактикуващите лекари. Медиците са категорични, че при заложени в бюджета на Здравната каса за догодина 225 милиона за първична помощ, реалното увеличение е по-малко от обявеното от ресорното министерство.
Според доц. д-р Любомир Киров – председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари: „Това, което ние сме заявили в нашето становище, увеличение на бюджета 6,5% от здравноосигурителните плащания, което е доста повече отколкото тези 5,4 процента, които имаме в момента.“
Личните лекари настояват и за отпадане на вторичния профилактичен преглед, с мотива, че пациентите масово не се явяват, като вместо него предлагат въвеждането на допълнително чернодробно изследване. От Сдружението обявиха, че броят на общопрактикуващите лекари в страната е на критичния минимум, и 25 процента от тях са в пенсионна възраст.
Д-р Николай Брънзалов – зам.-председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари коментира следното: „Всички общопрактикуващи лекари в България са 4300. Извадете, само в София са 1000 човека, правете си сметката какво става в провинцията, действително е страшно.“
От Сдружението на общопрактикуващите лекари са категорични, че потребителската такса трябва да се плаща от всички, а след това държавата да възстановява средствата на пациентите.
Четвъртият международен конгрес по семейна медицина в Пловдив продължава и днес, когато предстои да бъде връчена и наградата „Семеен лекар на годината“.