Aдв. Шейтанов: Извън биологичните полове мъже и жени, какво означава социален пол?
Конституционният съд обяви в петък, че Истанбулската конвенция противоречи на българската конституция. Искането за това бе подписано от 75 депутати от ГЕРБ и бе придружено с постъпилите в парламента положителни и отрицателни становища за ратификацията на международния документ.
Досега страните в ЕС, които не са ратифицирали Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие, са България, Хърватия, Чехия, Гърция, Унгария, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Словакия и Великобритания.
Оживен спор по темата се развихри тази сутрин в студиото на бТВ между адвокат Христо Шейтанов и адвокат Христо Копаранов. Като ревностен защитник на Истанбулската конвенция адв. Копаранов се опита да убеди, че неподписването на конвенцията не е демократично, особено на фона на признаването ѝ в някои европейски страни, при което адв. Шетанов заяви, че България се запознава повече от година с този международен договор и чест прави на българската правна общност, почти 86% от усилията на правната общност се увенчаха с това решението на Конституционния съд.
Копаранов обаче каза, че много юристи са посочили, че решението не е правилно. Той заяви, че редица други държави, за които не може да се твърди, че не са правови държави, са ратифицирали Истанбулската конвенция.
Според Копаранов в конвенцията не се говори за трети пол.
Шейтанов обясни, че в българския текст на конвенцията е записан „социален пол” и попита къде ще трябва да се разпредели този „социален пол“. Извън биологичните полове мъже и жени, какво означава социален пол?
Обяснението на Копаранов, че идеята е да се разграничат социалните роли на мъжа и жената в самото мислене на обществото не прозвуча твърде логично и убедително. По думите му понятието социален пол не е ново в българското законодателство. В закона за равнопоставеност между, мъжете и жените също са предвидени социалните роли на пола.
Според адвокат Шейтанов в конвенцията има терминологичен проблем заради това, че в нея се появява трето понятие, различно от общоприетите в цял свят.
Според Копаранов Истанбулската конвенция няма нищо общо с еднополовите бракове и не разбира откъде този казус се вмъкна в това обсъждане. Той не смята, че Европа се опитва да наложи в страната ни нови правила.
Шейтанов заяви, че Конституционният съд защити правото на България сама да определя правната регулация, в която ще живее. Той също не смята, че България ще бъде изолирана от останалите страни.
Видео: https://btvnovinite.bg/bulgaria/zashto-konstitucionnijat-sad-othvarli-istanbulskata-konvencija.html