Да не се оплакваме, че парите за здравеопазване са малко, а да видим какво се прави с тези пари
- Българите са сред шестте най-бързо топящи се нации в света.
- Предвидимата смъртност в България е два пъти по-висока от средните стойности за Европейския съюз
- България заема девето място сред 189 държави по употреба на алкохол на глава от населението.
- 12-о място по тютюнопушене.
- Според кардиолозите поне 80% от инсултите в България биха могли да бъдат предотвратени, ако системата работи правилно.
- Над 50% от лекарите и 40% от останалия медицински персонал са в пенсионна или в предпенсионна възраст.
- В България на един лекар се пада една медицинска сестра, докато в развитите страни това съотношение е средно 1:3.
Такава „черна“ е статистиката в здравеопазването ни. В същото време обаче по разходи за здравеопазване спрямо Брутния вътрешен продукт България вече надминава повечето нови страни членки на Европейския съюз.
Защо е така?
„За съжаление, в последните години, човек, когато заговори за здравеопазването у нас, винаги се споменава едно изречение с три констатации и те са „много пари даваме, няма реформи и няма резултати”. И трите не са верни”, обясни д-р Методи Янков, управител на болница „Сердика”, пред бТВ.
„Ще бъдем по-полезни за развитието на здравеопазването, ако говорим колко пари на глава от населението са използват за здравеопазване. Там сме между 340 евро за България и 4000 евро за Германия. И в този случай не е нужно да се упрекваме, че даваме малко пари, а да видим какво правим се тези пари”, каза още д-р Методи Янков.
„Според мен важният извод от целия този разговор, който не е спирал за нашето здравеопазване е, че средствата, малко или много, се харчат много неефективно. Затова не са доволни хората”, коментира д-р Стойчо Кацаров.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––
Д-р Методи ЯНКОВ е роден в Дупница, на 53-години. Завършва бившата Медицинска академия през 1979 година. Има три специалности – акушерство и гинекология, социална медицина и икономика на здравеопазването, както и две магистратури – по социални дейности и обществено здравеопазване и по здравен мениджмънт. Започва работа като лекар през 1979 г. в хирургичното отделение на болницата в Бобов дол. След това 8 години е акушер-гинеколог в болницата в Дупница. От 13 години е изпълнителен директор на Първа акушеро-гинекологична болница “Света София” – София, като в този период за година и половина е бил и първият директор на Столичната здравноосигурителна каса, както и началник на “Главно управление” в Министерството на здравеопазването. Понастоящем е управител на болница „Сердика”.