МЗ за протеста: Исканията са онователни, но формирането на заплатите не е под прекия контрол на министерството
От Министерството на здравеопазването съобщиха, че отчитат основателността на исканията, поставени от лекарите, медицинските сестри и професионалистите по здравни грижи във връзка с необходимостта от повишаване на основните работни заплати.

„В същото време следва да се подчертае, че формирането на възнагражденията в сектора се определя по механизми, които не са пряко под контрола на МЗ. Натрупаните през годините проблеми и съществуващите диспропорции в системата изискват цялостен и устойчив подход, който да гарантира дългосрочна финансова стабилност“, допълват от ведомството.
Припомняме, че на 26 май се проведе първото недоволство. Тогава медиците заявиха, че се чувстват мотивирани от протеста на транспортните работници в столичния градски транспорт, които, след дни на блокада на наземния градски транспорт в София, получиха исканото увеличение от страна на правителството.
Преди дни от Синдиката на българските медицински специалисти поискаха увеличение на възнагражденията с 150% от средната работна заплата и достойни условия на труд, в противен случай са готови на стачни действия.
Основното искане на протеста е основната брутна заплата на младите лекари и лекарите-специализанти да бъде обвързана с минималната работна заплата и да бъде в размер на 3,5 пъти на минималната работна заплата.
В момента заплатата за един млад лекар у нас започва от 1000 лв. Здравният министър Силви Кирилов коментира, че подкрепя действията им.