Новините тази сутрин
Частните болници отново ще провеждат обществени поръчки за лекарства, когато се заплащат с обществен ресурс от НЗОК, след като на първо четене Народното събрание гласува промени в Закона за обществените поръчки, предложени от Надежда Йорданова и група народни представители от ПП-ДБ. Това посочват от пресцентъра на „Демократична България“.

„Всички добри намерения биват попарвани, когато става въпрос за пари и политически лобита. В България няма определени стандарти по 28 клинични специалности. Да няма медицински стандарт в една специалност, означава като да нямаме Закон за движение по пътищата“ – обширно интервю на адв. Мария Петрова пред БНР.
В МБАЛ „Здраве“ – Велинград тече проверка на ИАМН за починала родилка. Инцидентът е станама на 20 срещу 21 април. Подилката е починала от остра кръвозагуба, а бебето е спасено, съобщиха от Министерство на здравеопазването.
Два пъти по-малко от нужното са медицинските сестри в лечебните заведения за болнична помощ у нас. Това показва анализ на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) “Здравен показалец“, представен на пресконференция. От съсловната организация дадоха заявка, че чрез него ще показват състоянието на кадровия потенциал от специалисти по здравни грижи в страната и напредъка на политиките за разрешаването на кадровия дефицит.
Общият брой на медицинските сестри в България през 2024 г. е 21 984 и е с 30% по-малък в сравнение с 2015 г. Освен, че намаляват, като абсолютен брой, медицинските сестри са и повече от два пъти по-малко от средното за ЕС на глава от населението. 341 на 100 000 души население са били медицинските сестри през 2024 г. в България срещу 786 на 100 000 души население средно за ЕС.
Медицинските сестри трябва да се пазят, те са ключов фактор в системата на здравеопазването, каза пред медиите Петя Недкова – председател на Националния съвет по качество на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Асоциацията е организатор на кръгла маса на тема „Проблемите на здравните грижи в България“, в която участват експерти от областта на здравните грижи, представители на пациентски организации, висши учебни заведения и др.
От днес, ВМА за пореден път събира звездния отбор на медицината в световен мащаб – хора, които не само са върхови професионалисти, но и лични приятели, обединени от желанието да променят и усъвършенстват съвременната медицина.
„Над 50 са лекторите, които ще вземат участие в престижния форум – сред тях 33 български и 19 чуждестранни от 12 държави. За нас съвременното медицинско изкуство означава да не спираме да търсим и да се учим, коментира генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS, началник на ВМА.