Серклаж на маточната шийка – видове
Серклажът на маточната шийка (МШ) е най-прилаганата методика за лечение на цервикална инсуфициенция (ЦИ), целяща да се запази целостта и да се държи затворена МШ и по този начин да предпази от евентуален аборт или преждевременно раждане, чрез поставяне на конец или лента в и около периметъра на шийката.

Видове серклаж
- Трансвлагалищен серклаж, Shirodkar и McDonald.
- Трансабдоминален серклаж, чрез лапаротомия, лапароскопия и робот.
- Затваряне на МШ с късен серклаж.
През 1955 г. Shirodkar въвежда цервикалния серклаж като хирургична техника за възстановяване функцията на МШ. McDonald две години по-късно разработва по-опростена техника, която за кратко време се установи като „златен стандарт“ за лечение на ЦИ.
При техниката на Shirodkar конецът, който обхваща като примка маточната шийка, се поставя след мобилизиране на пикочния мехур над нивото на lig. cardinalae, докато при техниката на McDonald конецът се поставя по-ниско, без да е необходимо мобилизация на пикочния мехур.
Shirodkar или McDonald
Базирайки се на еднаквата ефективност, по-дългото оперативно време и потенциално по-високия процент на усложнения, а така също на трудностите при махането на серклажния конец при Shirodkar, от една страна, и по-лесното изпълнение на McDonald техниката, от друга, повечето автори предпочитат серклаж по McDonald.
Серклаж при многоплодна бременност
Приложението на серклаж при многоплодна бременност се дискутират в литературата. Лекарите установяват, че честотата на преждевременното раждане при многоплодна бременност е еднаква при пациентки със серклаж и пациентки без серклаж.
Цервикоисмичен (транс-абдоминален) серклаж
Като първичен избор на лечение цервикоисмичният серклаж може да бъде показен при жени след ампутация на МШ или с вродена липса на МШ. Транс-абдоминалният серклаж не е рутинна операция, това е трудна процедура от техническа гледна точка, с висок интра- и постоперативен риск от усложнения, затова неговото приложение изисква много строги индикации.