„Тихото“ ходене бори стреса буди интуицията и креативността
Милиони млади хора по целия свят се прехласват по странната практика, която не може да се нарече нито само тренировка, нито само духовна практика. За ползата от ходенето се знае достатъчно, но как допринася мълчаливото уединение в себе си? Увлечението има своето логично обяснение в свят, в който животът е комбинация от непрестанен стрес и звуци – от човешка реч през музиката от слушалките до рева от двигателя на колата на поредния комплексар.
За повече загадъчност наричат новата мода и безшумно ходене. Дегизирана по този начин словесно, манията предизвиква интерес дори сред поколението на родителите на тиктокърите. Основно защото се чудят какво е това. В крайна сметка запознанството завършва с “Ааа! Ние на това му казвахме да се вглъбиш в себе си през разходката”.
За генерацията, която използва слушалките като броня срещу живи контакти идеята за “премахване” на външния свят и оставане сам със себи си и сетивните си усещания, е равносилно на обет за отшелничество. След първоначалния хаос в ума от необичайното за днешния човек поведение обаче ентусиастите откриват красотата на тишината. А по-късно – и нейното стимулиращо въздействие върху креативността.
За разлика от много други приумици, тази среща одобрението на лекарите. Оказва се полезна за здравето. Проучване на италиански учени от Университет на Павия показват, че дори само две минути мълчание значително понижават кръвното налягане и сърдечната честота.
Дори в сравнение с бавната, релаксираща музика тишината води до по-голямо намаляване на тези важни показатели за здравето на сърцето. Докато шумната среда повишава нивата на нашия хормон на стреса (кортизол) и ни пречи да се концентрираме. Отоневролозите – специалисти по въздействието на звуците върху нервната система, сравняват непрекъснатите аудиостимули с “токсични обгазявания с паралитично действие върху когнитивните способности”.
И обратно – “безшумното” ходене, при което чуваме само собствените си стъпки, е начин да навлезем в по-дълбоко ниво на съзнанието си и дава възможност на мозъците ни да се презаредят и да разгърнат потенциала си. Отделно се засилва интуицията, която често е заглушена от буквалния и преносния шум във всекидневието. В началото новата уелнес занимавка може да е досадна за хора, свикнали да живеят почти непрекъснато със слушалки в ушите. Ако се отегчите, бъдете сигурни, че това е целта. Според невропсихолозите сянката на скуката показва, че сте прекъснали връзката с външни стимули и сте се спуснали в дълбините на съзнанието си. Отегчението няма да ви навреди – дори може да е полезно за мозъка ви.
Невролозите възхваляват предимствата на скуката за здравето на мозъка. Според наблюдателни и клинични проучвания тя улеснява самопознанието, оздравява самочувствието, повишава продуктивността, стимулира креативността и подобрява социалните връзки.
Такива наблюдения, включително върху себе си, имат и известни български лекари. Много преди тиктокърите да “създадат” тихото ходене, медици практикуват почивки с много дни мълчание в съчетание с разходки, спапроцедури и диети.
Източник: в-к „24 часа“