Учените за аспартама, като потенциален канцероген (видео)
На 14 юли 2023 г., Световната здравна организация обяви, че широко използваният синтетичен подсладител аспартам може да бъде „възможен“ канцероген или агент, причиняващ рак, въз основа на „ограничени доказателства за рак при хората“.
Епидемиологът по хронични заболявания Пол Д. Тери (Paul D. Terry), специалистът по обществено здраве Jianggan Chen (Цзянган Чен) и експертът по хранене Линг (Ling Zhao) от Университета на Тенеси анализират тези привидно противоречиви открития въз основа на наличните научни доказателства пред The Conversation.
1. Защо аспартамът е класифициран като „възможно“ причиняващ рак?
Аспартамът е изкуствен подсладител, който се добавя към много храни, бонбони, дъвки и напитки, като диетична сода. Тъй като е приблизително 200 пъти по-сладък от трапезната захар , към храните се добавят по-малки количества аспартам и те допринасят за значително по-малко калории. NutraSweet и Equal са добре известни марки за аспартам, продаван в опаковки за индивидуална употреба.
Международната агенция за изследване на рака , организация в рамките на СЗО, оцени констатациите от изследвания върху хора и животни на аспартам и рак. Групата отбеляза някои положителни връзки между консумацията на аспартам и хепатоцелуларния карцином , форма на рак на черния дроб.
Тази група на СЗО класифицира степените на доказателства, че даден агент има потенциал за причиняване на рак, като „достатъчни“, „ограничени“, „неадекватни“ или „предполагащи липса на канцерогенност“. „Ограничени“ доказателства, тъй като се отнасят до новото съобщение на СЗО относно аспартама, означават, че въпреки че има някои доказателства за връзка, тези доказателства не могат да се считат за „достатъчни“, за да се направи извод за причинно-следствена връзка.
В крайна сметка групата заключи, че няколко ограничаващи фактора биха могли да обяснят положителните асоциации в тези проучвания. Те включват малкия брой налични проучвания върху хора, сложността на изучаването на диетичното поведение на хората и възможните отклонения от фактори като хората с по-висок риск – например тези с диабет – избират по-често диетични продукти и поглъщат по-големи количества аспартам от средното консуматор. Следователно класификацията на „ограничени доказателства“ предполага необходимостта от допълнителни проучвания.Аспартамът се намира в много продукти: диетична газирана вода, сладолед, зърнени храни, паста за зъби и дори някои лекарства.
2. Какви са настоящите насоки за консумация на аспартам?
Съвместният експертен комитет по хранителните добавки на Организацията по прехрана и земеделие , международен комитет от научни експерти, управляван както от СЗО, така и от ООН, в момента препоръчва дневен максимум от 40 милиграма на килограм телесно тегло за аспартам.
Това количество аспартам на ден се превежда на приблизително осем до 12 кутии сода, или приблизително 60 пакета аспартам, за човек с тегло 132 паунда (60 килограма). За дете с тегло 33 паунда (15 кг) това се превежда като между две до три кутии подсладена с аспартам газирана вода на ден или приблизително 15 пакета аспартам. Някои хора може да консумират повече аспартам от това, но такъв висок прием не е типичен.
3. Новата позиция на СЗО променя ли тази препоръка?
Независимо от експертната група по рака, групата за безопасност на храните също оцени наличните доказателства и стигна до заключението, че няма „убедителни доказателства“ от проучвания върху животни или хора, че консумацията на аспартам причинява неблагоприятни ефекти в рамките на понастоящем установените дневни граници.
Въз основа на оценките на констатациите на двете групи, директорът на отдела по хранене и безопасност на храните на СЗО заяви, че „докато безопасността не е основна грижа“ при дозите, в които аспартамът обикновено се използва, „потенциалните ефекти са били описани, които трябва да бъдат изследвани от повече и по-добри проучвания. Американското онкологично дружество също така заяви, че подкрепя по-нататъшни изследвания на възможни здравословни проблеми , свързани с аспартама.
Важно е да се отбележи, че хората с рядкото наследствено заболяване, наречено фенилкетонурия или PKU, трябва да избягват или ограничават приема на аспартам.
4. Как две консенсусни групи могат да стигнат до различни заключения?
Не е необичайно научните консенсусни групи да се различават по начина, по който класифицират риска въз основа на резултатите от публикувани проучвания, дори ако повече от една от тези консенсусни групи е свързана с една и съща агенция или организация-майка.
Докато позицията на експертната група по рака на СЗО може да изглежда по-притеснителна от тази на комисията по безопасност на храните, всъщност „няма убедителни доказателства“ на последната е в съответствие с класификацията на „ограничените доказателства“ на групата за рак. Тъй като, за разлика от групата за рак, комисията по безопасност на храните отчита риска от аспартам при специфични нива на консумация, СЗО като цяло продължава да подкрепя съществуващите препоръки на комисията по безопасност на храните за допустим дневен прием на аспартам до 40 милиграма на килограм телесно тегло.
Трябва да се отбележи, че препоръчаният от комитета максимален дневен прием все още е по-консервативен от препоръчителната максимална дневна доза от настоящата Администрация по храните и лекарствата на САЩ от 50 милиграма аспартам на килограм телесно тегло.
5. Как аспартамът се сравнява с другите подсладители?
Алтернативите на аспартама включват други изкуствени подсладители като захарин и сукралоза, захарни алкохоли като сорбитол и ксилитол, естествено извлечени подсладители без захар като стевия и прости захари като тези в захарната тръстика, захарното цвекло и меда.
Но, подобно на аспартама, много от тези подсладители са замесени в развитието на рак. Този списък включва ацесулфам калий или Ace-K – синтетичен безкалоричен заместител на захарта – както и захарни алкохоли и дори обикновена захар .
Наличието на голямо разнообразие от одобрени подсладители изглежда нещо добро, но изучаването на многото възможни рискове, свързани с подсладителите, е предизвикателство, тъй като хората имат сложни диети и начин на живот .
6. И така, какво трябва да направят потребителите?
Засега, както в случая с аспартама, тези подсладители остават одобрени за употреба от хора, тъй като няма достатъчно доказателства в подкрепа на връзката с рака. И както отбелязва Mayo Clinic , изкуствените подсладители могат да играят полезна роля за някои хора, които се стремят да управляват теглото си или да контролират приема на захар. Проучванията показват, че захарта може да предизвика пристрастяване при някои хора .
Когато вземат решение относно консумацията на подсладители, потребителите трябва да вземат предвид фактори като вкусови предпочитания, телесно тегло и състав, диабетно състояние и риск, възможни алергични реакции и доказателствата, които могат да произтекат от текущи и бъдещи проучвания. В определени случаи, като например при лица, които имат или са изложени на бъдещ риск от диабет, хората трябва да говорят със своя лекар или друг доставчик на здравни услуги, за да определят най-добрия избор.
Едно нещо е ясно: научните изследвания върху консумацията на аспартам ще продължат и ще бъде важно както за потребителите, така и за изследователската общност да продължат да претеглят потенциалните рискове.
1 Отговор
[…] Учените за аспартама, като потенциален канцероген (вид… […]