Най-честите симптоми на постковиталния синдром, които се срещат заедно (по групи)
Последиците от SARS-CoV-2 инфекцията далеч надхвърлят тези, свързани с тежкото остро протичане на заболяването. Учените все по-често наблюдават трайни симптоми, продължаващи далеч след излекуването от COVID-19, които продължават най-малко два месеца, и които по-често се срещат заедно. Изследвания, в подкрепа на тези наблюдения са публикувани в ресурса за предпечат medrxiv.

Авторите на новото проучване са се фокусирали върху хора, които са били заразени с коронавирус, но не са се нуждаели от хоспитализация. Те анализираха медицинските записи на 1407 жители на Калифорния, които са имали положителен PCR тест за SARS-CoV-2. След 60 дни 27% от тях все още са имали POS симптоми, включително задух, кашлица, болки в гърдите или корема. От 34-те деца, включени в проучването, 11 са развили дълъг ковид.
Около една трета от хората с дългосрочни увреждания след инфекция не са имали симптоми на COVID-19 в рамките на 10 дни след положителен PCR тест за коронавирус, т.е. техният остър период е асимптоматичен. Учените отбелязват, че проучването е „уловило“ само малък брой асимптоматични пациенти, тъй като те рядко се изследват за коронавирус.
Учените са идентифицирали групи от симптоми на посткоиден синдром, които по-често се срещат заедно:
- Задух, безпокойство, сърцебиене, главоболие, коремна болка.
- Кашлица, умора, нарушение на вкуса, мускулни болки, гадене.
- Треска, главоболие, мускулни болки, сърцебиене, болки в корема.
- Болка в гърдите, сърцебиене, тревожност, безсъние.
- Диария, коремна болка, умора, гадене, главоболие.
Авторите откриват връзка между някои симптоми на острата фаза на COVID-19 с развитието на определени групи от симптоми. Например, безсънието е свързано с честото развитие на клъстери 2 и 4 (кашлица и болка в гърдите).
Една от силните страни на новата научна работа е, че учените не са взели предвид симптомите, които участниците в изследването са имали през годината преди COVID-19. Тоест те са взели предвид само онези симптоми, които са се появили след инфекцията. Това става възможно чрез достъп до пълни електронни медицински досиета.
Голяма част от предишното изследване разглежда характеристиките на дългите covid при хора, които са хоспитализирани за коронавирусна инфекция. В едно от малкото проучвания на амбулаторни пациенти с посткоиден синдром учените показват, че след 45 дни поне един симптом остава при една трета от хората.

Четири необичайни кожни промени при Ковид-19, които трябва да знаем
„Много хора, които са безсимптомни с COVID-19, развиват посткоиден синдром. Не винаги съвпада с тежестта на симптомите в острата фаза на заболяването. Хората без симптоми все още могат да имат много агресивен имунен отговор към инфекция“, казва професор Дейвид Путрино (David Putrino) от Маунт Синай Хоспитал (Mount Sinai Hospital), който не е участник в проучването, пред The New York Times.

Лекарство против лепра може да стане лекарство срещу Ковид-19

1 Отговор
[…] Най-честите симптоми на постковиталния синдром, които … […]