Д-р Мариана Контева за някои „необичайни“ симптоми на сърдечните заболявания
Силни болки в краката при ходене, които налагат да спреш и да починеш, за да продължиш – с това оплакване много хора обикалят ортопеди, невролози, лични лекари и билкари в търсене на лек, но всъщност тези симптоми са сигнал за консултация с кардиолог.
„Много често подобни оплаквания не биват лекувани адекватно – изписват се лекарства, които носят някакво подобрение, но не решават проблема. И като всеки нерешен проблем, и този се задълбочава с времето. Защото периферната съдова болест е резултат от атеросклеротични изменения в съдовете на крайниците.“ обяснява началникът на Клиниката по кардиология на университетска болница „Дева Мария“- д-р Мариана Контева.
При това състояние кръвообращението в периферните зони на тялото е нарушено и до тях не достигат достатъчно кислород и хранителни вещества. В дългосрочен план периферната съдова болест крие риск от увреждане на тъканите в засегнатите участъци, а състоянието е прогресивно и не отшумява от само себе си.
Атеросклерозата не може да бъде спряна, само контролирана, посочи д-р Контева. При консултация, може да бъде овладян процеса на изтръпване, но за това са нужни и изследвания, за да се предприеме адекватно лечение, поясни тя.
„Но много често, в хода на „помъдряването“, човешкият организъм старее. И старее с една-единствена диагноза, наречена атеросклероза. Независимо от каква друга сериозна болест боледуваме, атеросклерозата ни съпътства от момента на раждането, даже са открити следи на атеросклеротични плаки в абортирал зародиш, до остаряването ни. И в една или друга степен, която се определя от гените ни доколко тя би била активна в нашия живот или не, тя преопределя хода на хроничните ни заболявания“, добави тя.
Има признаци, по които да се разпознае, че някой крайник е с лошо оросяване, посочи още д-р Мариана Контева. За съжаление, хората отиват при специалист, когато вече е късно, посочи тя и добави:
„Една от първите прояви са крампи, болка или тръпнене при изпълняване на по-големи от обичайните задължения. Ходене над 50 метра, изкачване на стълби, вдигане на тежки предмети, миене на прозорци… Всичко, което е свързано с недостатъчно добро кръвоснабдяване или изискване от определения крайник за по-голям достъп на кръв, когато тя не се случи, е свързано с болка, изтръпване. Друг показател – побеляване при студ, вечно студени крака и пръсти“, поясни още тя.
„Късното или забавено насочване на засегнатите към адекватна диагностика и специализирано лечение води до голям процент на ампутации, при това ампутации, които са могли да бъдат избегнати“ подчертава д-р Контева.
Истинското съвременно лечение е навременното приложение на ендоваскуларната терапия – балонната ангиопластика и стентиране, след чието приложение болката моментално изчезва. Пациенти, на които е поставен стент и отпушен периферен съд на краката, споделят, че още на следващия ден след процедурата болката при движение е изчезнала.
„Да не пренебрегваме и смъртността при пациентите с периферно съдово заболяване, която е много голяма. За разлика от широката информираност, която се постигна с общи усилия на лекари и медии по отношение на инвазивните кардиологични процедури при инфаркт, все още хората не са наясно с рисковете от периферната артериална недостатъчност и с възможностите за инвазивно лечение. Специализираните изследвания – образна диагностика с контраст и доплер, установяват точно къде е проблемът, в каква степен е застъпен и как може да бъде решен.
„Неслучайно ние, кардиолозите, водим целенасочена „война“ срещу тютюнопушенето, то е главен виновник за разпространението на хроничната артериална недостатъчност на крайниците или т.нар. периферна съдова болест“ казва д-р Контева.
__________________________________
Източник: УМБАЛ „Дева Мария“