Агенция по трансплантациите – отделно от ИАМН?
„Имаме сериозен проблем с трансплантациите. Смятам да направя структурни промени и да предложа на правителството създаването на Агенция за трансплантации, така като съществуваше преди“, заяви здравният министър проф. Христо Хинков пред здравната комисия.

Целта – да тласне процеса в по-добра насока. Така, по думите му, трансплантационната дейност ще стане държавна грижа. Нужно е и да се увеличи финансирането на тази дейност, смята той.
Припомняме, до 2019 година трансплантационната дейност у нас се администрираше от самостоятелна структура – Изпълнителна агенция по трансплантации. Впоследствие, при управлението на ГЕРБ със здравен министър Кирил Ананиев, бе взето политическо решение нейната дейност да се слее с тази на структура от съвсем друг характер – Изпълнителната агенция по медицински надзор (ИАМН), която контролира дейността и организацията на медицинската помощ в лечебните заведения в страната. Сливането не подобри състоянието с трансплантациите у нас – страната ни продължава да е на едно от последните места по брой извършвани трансплантации в ЕС.
Заявката за отделяне на ИАТ от ИАМН не е нова. Бившият здравен министър проф. Асена Сербезова назначи проверка на трансплантационната дейност в страната с цел да се изясни съществуват ли обективни причини за връщането на ИАТ в отделна администрация. До проверка не се стигна, но бе извършен анализ, а служебнният министър д-р Асен Меджидиев, заяви, че към онзи момент не се обмисля обособяването на ИАТ в самостоятелна структура.
От своя страна ръководството на ИАМН посочва, че прекомерната натовареност на координатора по донорство, който е лекар анестезиолог, липсата на престиж на дейността му са причини, обуславят ниския ръст на донорството в България. Често ръководствата на лечебни заведения определят за координатори неподходящи хора“.