Предефиниране и аргументиране на здравната реформа, за да успее

– Доц. Кирилов, какво мислите за здравната реформа в България?
– Необходимо е да намерим морални сили и да признаем факта на провала на досегашната здравна реформа, да я предефинираме и аргументираме, защото ще бъдем изправяни пред огромен риск за общественото здраве.
Натрупаните тежки проблеми са резултат от дефектно замислени и проведени промени през последните 22 г. и това трябва да е разбираемо и а политици, и за обществото, и за медицинските специалисти.
– Какво означава това в думи и дела?
Това означава на първо място:
– преоценка, предефиниране на целите, приоритетите и стратегията на здравната реформа – основни приоритети и продължителни стратегии – малко, на гарантирано осъществими.
– преоценка на ролята на обществото и съсловните организации в здравната реформа – всеки с конкретен ангажимент и отговорност;
– ясни цели и още по-ясни начини а постигането им – цели, а не средствата а постигането им, подчертавам – ясно разписани на регионално, общинско и институционално ниво;
– добре обмислена и постепенно, а не „революционно“ проведена реформа – с прецизен баланс между социалния характер на здравеопазването и финансовата му рамка; изграждане на контролно-регулиращи и стимулиращи органи от страна на държавата; гаранция на правата на пациентите, но и отговорност на индивида в неговото опазване.
– На какво залагате Вие конкретно?
– Преориентиране на системата – от болничната помощ към първичната такава – байови здравни грижи, здравно възпитания, здравословно хранене, чиста околна среда, профилактика на общественото и майчиното и детско здраве, имунизации др.
– Преоценка на статуса, функциите и работното време на ОПЛ – освобождаване от съпътстващи и насочване на усилията им към клиничната работа с пациента.
– Налагане на системата за публично здравен контрол на целия доболничен сектор.
– Финансово обезпечаване на промените и дейностите чрез бюджета.
– Създаване на специализиран национален фонд, който да поеме медицинските разноски на социално слабите и неосигурените.
– Финансово, кадрово и материално-техническо обезпечаване на ЦСМП и спешните портали на болничните структури.
– Децентрализация и рационализация на Здравната каса.
– Въвеждане на задължителни медицински стандарти като начин за оценка на качеството на медицинските дейности, а също медицинска акредитация, ревизия и социологични методи.

Здравеопазването – справедлива, достъпна и качествена грижа
– Подобряване на взаимодействието и приемствеността между първичната (базова) медицинска помощ, вторичната (специализирана) и третичната (супер специализирана) медицинска помощ и спешната помощ, като решаващ фактор за ефективността на здравната система.
1 Отговор
[…] […]