14 деца с ковид, „кръгова“ ваксина срещу маймунска шарка, телемониторинг в Казанлък
236 са новите заразени за 26 май – с 80 по-малко от срядам когато бяха открити 316 случая. 14 от новозаразените са деца. Направени са 5478 теста (PCR и антигенни), а процентът на положителните проби се понижава – от 4,56% до 4,3 на сто.
Общо потвърдените случаи са 1 164 358. Активните случаи са 79 121, което е с 1142 по-малко спрямо предния отчет. Спад има и в броя на хоспитализираните лица, като те са 439 – със 17 по-малко на дневна база. Пациентите, настанени в интензивни отделения, са 38. Починалите са 6 починали, с което общият брой им брой става 37 121.
Дпоред проф. Радка Аргирова, съветникът на премиера по здравните въпроси проф. Радка Аргирова, очаква ни един спокоен период, като не се прекратява наблюдаването на генетичното развитие на коронавируса и неговите варианти. Особено ни тревожи факта, че в момента в Южна Африка има два нови варианта. В момента обаче сме на опашката на пандемията. Тя посочи, че в началото на септември вероятно ще има вълна от BA.4 и BA.5 в България – двата нови под варианта на Омикрон в Южна Африка, но според нея ще бъде по-лека. Най-новите медикаменти имат разрешение от ЕМА, скоро ще бъдат у нас – до края на лятото. Освен лечение имаме и един нов медикамент, който върви като лекарство, но на практика е ваксина за лицата, за които не очакваме да развият антитела след ваксинация, уточни проф. Аргирова.
Относно маймунската шарка, здравният съветник на премиера обясни, че може да се предприеме ваксинация, но тя няма да е обща, а кръгова. Това значи, че се ваксинират лица от близкия кръг на доказано заразени с болестта.
В Казанлък отваря врати първият в България Център за медицински телемониторинг. Събитието се организира от Българския клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването.
„Телемедицината е един нов клон в медицината. Аз бих я нарекъл дори нова дисциплина в развитието на медицинската наука“. Това подчерта в интервю за предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ д-р Бойчо Бойчев:
„Особено съм щастлив за този момент, за целия екип, работил за осъществяването на този проект, защото това е първият телемедицински център не само в страната, но и в Европа и света, който организационно, структурно и дори териториално обединява телемедицинска среда, която е необходима за правилното функциониране на един телемедицински център в условията на 24 часа, седем дни в седмицата, 365 дни в годината. Много пъти са ме питали защо точно в Казанлък сме избрали да открием първият в България Център за медицински телемониторинг и всеки път отговарям по еидн и същи начин – защото Господ така е решил. Избрахме Казанлък, защото тук се събраха хора, които мислят по един и същ начин“.