БЛС: В анекса да се запише гарантирано увеличение на заплатите
„Заплатите зависят от това на каква стойност Касата плаща всяка медицинска услуга в болницата. Възнагражденията на лекарите и медицинските сестри, които в страната са достатъчно ниски на фона на европейските, са функция от дейността на лечебното заведение. Това каза пред Nova NEWS председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
„Те практически зависят от това къде работи даден лекар, с какви задачи е натоварено лечебното заведение, в какво финансово състояние е то, какъв брой отделения има, дали е многопрофилна болница или е болница, която приема и неосигурени пациенти. Има много фактори, които трябва да се отнесат към ръководствата на всяка отделна болница“, допълни той.
Д-р Маджаров очерта две важни цели на БЛС: първата – в анекса към НРД 2020-2022 да се запише формулировка, която да гарантира увеличаването на доходите на лекарите, специалистите по здравни грижи и санитарите. Конкретните текстовете по този въпрос се обсъждат и със сигурност ще има такъв, който да гарантира, че една немалка част от увеличението на цените на пътеките, ще отиде за повишаване на доходите на работещите в лечебните заведения; втората – договаряне на по-добри цени за заплащане на медицинските услуги в болничната и извънболничната първична и специализирана медицинска помощ.
По думите му, за да се чувства равностоен на европейските си колеги, един български лекар трябва да получава минимум 2000 евро заплата. „Това, което е реалистично е, ако досега средно лекарите са получавали между 1500 и 2000 лв. брутно, след подписването на НРД минимумът трябва да е 2000 лв. брутно“, каза д-р Маджаров.
„До момента от БЛС сме постигнали в анекса към НРД 2020 цените на клиничните пътеки и процедури да бъдат увеличени средно с 25%, а конкретно при педиатричните – с 30-35%. Това е възможност колегите, които работят в специалностите педиатрия, пулмология, инфекциозни болести, които дълги години бяха пренебрегвани, да получат по-добри възнаграждения, а заедно с това и за всички останали“, допълни още той.
Председателят на БЛС обаче уточни, че в началото на годината увеличението с 25% на пътеките е изглеждало по един начин, а сега, почти в средата на годината – по съвсем друг начин, вследствие на инфлацията.