„Правата на жените са човешки права!“
Смъртта на бременна жена в Полша разпали отново дебат за абортите в една от най-фанатизираните католически страни в Европа. Активисти твърдят, че 32-годишната Изабела е могла все още да бъде жива, ако не беше почти пълната забрана за прекъсване на бременността, въведена от управляващите.

Бременната в 22-та гестационна седмица Изабела почина на 22 септември, след преждевремено отваряне на околоплодния мехур и не последвали лекарски действия за евакуирането на плода, преди сърцето му да спре да бие. Новината за смъртта ѝ обаче става известна през последните дни, съобщи BBC news.
Мъртвият плод е бил с тегло 485 гр. и според Закона за абортите е трябвало да се изчака спонтанното му изхвърляне.
Според семейството на починалата, причината за смъртта е септичен шок. Активисти казват, че тя е първата жена, починала в резултат на решението на конституционните съдии, разказват Анна Влодарчак-Семчук и Качпер Пемпел от „Ройтерс“.
Оказва се, че лекарите са пристъпили към сезарово сечение, едва когато скенерът е показал, че плодът е мъртъв.
Сегашните протести не са първите срещу Закона за аботрите в Полша. Още през октомври 2020 г. десетки хиляди полякини излязоха на улиците след влизането в сила на решението на Конституционния трибунал на 20.10. 2020г..
По-късно, през януари 2021 г., когато Законът влезе в сила, последваха нови протести.
Представители на властта колемтират, че не законът, а лекарска грешка е причина за смъртта на бременната.
В изявление на своя уебсайт окръжната болница в Пшчина, където се е случил инцедентът, заяви, че споделя болката на всички засегнати от смъртта на Изабела, особено на семейството ѝ. „Трябва… да се подчертае, че всички медицински решения са направени, като се вземат предвид законовите разпоредби и стандартите за поведение, които са в сила в Полша“, казват от болницата.

Отстранени са и двамата лекари, които са били дежурни към момента на смъртта. Върховната медицинска камара, която представлява гилдията на полските лекари, заяви, че не е в състояние да коментира веднага.
Преди новото ограничение жените в Полша можеха да правят аборт само в три случая: ако бременността е резултат от престъпление като изнасилване; ако животът на жената е изложен на риск; и в случай на тежки увреждания на плода.
Когато случаят стана известен на обществеността, със съобщение в „Туитър“ на Буджовска, хаштагът #anijednejwiecej или „не още един“ се разпространи из социалните медии и беше подет от протестиращи, настояващи за промяна на закона.
Управляващата в Полша партия „Право и справедливост“ (PiS) обаче отхвърля твърденията, че решението на Конституционния трибунал е виновно за смъртта на Изабела, като го приписва трагедията на грешка на лекарите. „Когато става дума за живота и здравето на майката… ако е в опасност, тогава прекъсването на бременността е възможно и решението [на съда] не променя нищо“, каза премиерът Матеуш Моравецки.
Депутатът от PiS Бартломей Вроблевски каза пред „Ройтерс“, че случаят не трябва да бъде „използван за ограничаване на правото на живот, за убиване на всички болни или деца с увреждания“.
Ултраконсервативната организация Ordo Iuris, която лобираше за ограничаване на абортите, беше обвинена, че е отговорна за смъртта на жената, но президентът ѝ призова гражданите да не трябва да правят прибързани заключения за случилото се.
Организаторите на протестите и представителите на организациите, които се борят за правата на жените в Полша обаче, са категорични, че решението кара лекарите да се страхуват да прекъснат бременността, дори когато животът на майката е изложен на риск и това е причината за поведението им и в случая с Изабела.
„Но нейното сърце още биеше“, „Убита от трибумала“, „Аборт означава живот“, „Правата на жените – човешки права“ са част от лозунгите, кото протестиращите издигнаха.
„Случаят на Изабела ясно показва, че решението на Конституционния трибунал е имало смразяващ ефект върху лекарите“, каза Урсула Гричук от Федерацията за семейно планиране, каза пред „Ройтерс“.“Дори състояние, което не трябва да се поставя под въпрос – животът и здравето на майката – не винаги се признава от лекарите, защото те се страхуват.“
Случаят с 32-годишната Изабела има своя срамен аналог в съвременната европейска история.

Аналогичната съдба на 31-годишната Савита Халапанавар – ирландка от индийски произход, която през 2012 г., след едноседмичен престой в болницата, почина от полиорганна недостатъчност, поради сепсис, след като въпреки заевеното нейно и на съпруга ѝ желание за прекъсване на бременността поради преждевременно пукнат околоплоден мехур, се оказа капката, която преля и отприщи протестите ни изландските жени и последвалата либерализация на законите за абортите в тази силно консервативна страна.
Нейната смърт провоцира приемането на Закона за опазване на живота по време на бременността (PLDPA), според който абортът е разрешен, ако лекарят, който го извършва, може да докаже: първо, че животът на жената, на която се прави аборт, наистина е застрашен във висока степен и второ, че този риск може да бъде премахнат единствено и само чрез аборт.
Будзовска казва пред „Ройтерс“, че в Полша тече дебат, подобен на този, който се проведе в Ирландия. „И семейството на Изабела, и аз лично се надяваме, че този случай… ще доведе до промяна в закона в Полша“, каза тя.
Президентът на Полша предложи промяна на текста миналата година, за да се направи възможно абортите в случаите, когато плодът не е жизнеспособен. Доминираният от „Право и справедливост“ парламент все още не е обсъдил законопроекта.

Три дела, които промениха съдбата на ирландските жени
За случая разказа и „Асошиейтед прес“, като уточни, че за смъртта на Изабела е било съобщено едва миналия петък, макар тя да е починала преди повече от месец. Това предизвика в понеделник гняв сред някои поляци и протести във Варшава, Краков и в други градове, като хората запалиха свещи за нея на вечерно бдение.