10 причини, поради които хората се оплакват, че им е студено
Всеки се е сращал с хора, които се оплакват, че им е студено дори в топъл летен ден. Нека разберем защо е така и какво може да се направи!
Анемия
Това е състояние, при което в кръвта няма достатъчно червени кръвни клетки (еритроцити), които да пренасят кислород. Анемията най-често се свързва с недостатъчен прием на желязо, фолиева киселина или витамин В12 в диетата. Също така, анемията може да бъде резултат от ускорено унищожаване на червените кръвни клетки или загуба на кръв.
Последицата от анемията е липсата на кислород в тъканите на тялото (хипоксия). Честите ѝ симптоми са: бледност на кожата, слабост, умора, световъртеж, понякога задух, както и усещане за студ, особено студени ръце и крака. Това състояние е доста често при възрастни хора (повече от 10% от хората на възраст над 65 години), но често се среща и при по-млади хора.
Диабет
Захарният диабет може да допринесе за усещането за студ по различни начини. Често захарният диабет развива увреждане на периферните нерви (периферна невропатия), което е придружено от усещане за парене, изтръпване или студ в крайниците (докато те остават топли на допир).
От друга страна, ако кръвната Ви захар спадне (хипогликемия), например след прием на инсулинови лекарства, може да почувствате студ и треперене.
Хормонални нарушения
Чувствителността на студа може да придружава хипотиреоидизъм. При това състояние щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони. Това се дължи на някакъв патологичен процес в жлезата (възпаление, травма), приема на някои лекарства, както и недостатъчен прием на йод с храната. Може да забележите не само студенина, но и намалена работоспособност, сънливост и наддаване на тегло.
Липса на хипофизна функция. Тъй като хипофизната жлеза регулира дейността на други ендокринни органи, нейната патология може да повлияе на функцията, например, на щитовидната жлеза, което води до развитие на хипотиреоидизъм.
Втрисане по време на менопаузата. Това усещане е свързано и с промени в хормоналния статус, които засягат функционирането на малките кръвоносни съдове.
Заболяване на бъбреците
Хроничното бъбречно заболяване (ХБН) е състояние, при което бъбреците не успяват да функционират правилно по различни причини. В същото време натрупването на кръвни токсини води до появата на чувство на слабост, умора и студенина. Имайте предвид, че развитието на ХБН е придружено и от появата на анемия, която влошава състоянието на пациента.
Увреждане на периферните артериални съдове
Когато атеросклеротичните плаки се появят в малки периферни артерии, притокът на кръв в тях е значително нарушен. Това води до неадекватно хранене и снабдяване на тъканите с кислород. В същото време може да забележите, че краката ви са постоянно студени на допир, вцепенени и студени (често единият крак страда повече от другия), а болката в краката е възможна и при ходене.
Увреждане на периферните нерви (периферна невропатия)
Както беше отбелязано по-горе, увреждането на периферните нерви може да доведе до усещане за студ в крайниците. Той може да бъде свързан не само с развитието на захарен диабет, но и с токсични ефекти (например алкохол) и някои други заболявания.
Анорексия
Anorexia nervosa е сериозно разстройство, свързано с хранителни разстройства и тежка загуба на тегло. При това разстройство е описано намаляване на кръвното налягане, пулса и телесната температура. Субективно това се проявява, наред с други неща, от студенина, слабост и повишена умора.
Ниско телесно тегло
При ниски стойности на телесна маса (ИТМ по-малко от 18,5), количеството мастна тъкан може да не е достатъчно за адекватна терморегулация, в резултат на което може да замръзне.
Фибромиалгия
Фибромиалгията е хронично заболяване, придружено от мускулни болки, слабост, повишена чувствителност на кожата и редица психологически разстройства. В същото време често се описват нарушения на регулирането на телесната температура, в резултат на което може да се почувствате горещо или студено.
Прием на лекарства
Приемът на някои лекарства (например лекарства за намаляване на киселинността на стомашния сок или за лечение на сърдечно-съдови заболявания) също може да допринесе за появата на студенина, нарушена толерантност към студ.
Какво да се направи?
Струва си да се свържете с лекар, ако освен, че усещате студ, откриете и други симптоми в себе си: промени в телесното тегло, повишена температура, поява на отоци, промени в цвета и състоянието на кожата или други възможни прояви на съпътстващи заболявания . Трябва също да бъдете предупредени, ако симптом като студенина никога не Ви е притеснявал преди. След разговор с Вашия лекар и преглед може да Ви бъдат препоръчани различни прегледи, за да оцените състоянието си и да поставите диагноза.
Много от описаните по-горе състояния се коригират не само с лекарства, но и с промени в диетата, приема на течности, спирането на тютюнопушенето и ще се изисква – и работа с психолози. Освен това, най-простата препоръка – да се облечете топло – също работи.
Много често можете да намерите препоръка да пиете нещо алкохолно, за да се стопляте. Субективно пиенето на алкохол всъщност предизвиква усещане за топлина поради разширяването на кръвоносните съдове на повърхността на тялото. Но всъщност това допринася за увеличени топлинни загуби и по-ниски температури. Нещо повече, алкохолът може да потисне терморегулацията в мозъка. Ето защо пиенето на алкохол не може да се счита за наистина добра препоръка за замразяване на хора.
По този начин, коригирането на начина ви на живот и спазването на препоръките на Вашия лекар може да Ви помогне да се справите с това не особено приятно усещане за постоянен студ.