Кофеинът, въздействието му върху мозъка и профилактиката на сърдечно-съдовите заболявания
Можете ли да изпиете чаша кафе преди сън, да легнете и заспите или една единствена доза чашка сутрин предизвиква у вас тремор и безпокойство?
Съгласно новия доклад на Института за научна информация за кафето (Institute for Scientific Information on Coffee, който анализирайки метаболизма на кофеина и чувствителността към него, хората се разделят на три основни групи.
Кофеинът е природно вещество, съдържащо се в редица видове растения, между които кафе, чай и какао.
Стандартна чашка кафе съдържа 75-100 мг кофеин, който след приемането се абсорбира от стомаха и червата в кръвта. Кофеинът се свързва с аденозиновите рецептори в клетките на главния мозък, стимулира дейността им и предизвиква чувство за бодрост и прилив на енергия.
Кофеинът не се натрупва в организма, а се преработва от черния дроб. Времето за полуразпад е средно четири часа, но са възможни вариации. Това обяснява защо някои хора могат да изпият чаша кафе и да заспят, а други да бодърстват до сутринта.
Два основни генетични фактора диктуват реакцията индивидиума на кофеина – скоростта, с която черният дроб метаболизира съединението, и реакцията на централната нервна система към неговото стимулиращо действие.
На базата на това се различават три различни нива на чувствителност към кофеина.
- Висока чувствителност: забавена обмяна на веществото в черния дроб и силно свързване с централната нервна система. Дори малки количества кофеин предизвикват стимулиращ ефект, а високите дози водят до проблеми със съня – характерно е за малка част от хората.
- Средна чувствителност към кофеин: баланс между инактивацията в черния дроб и силата на свързване в централната нервна система. При тези хора прием на две до пет чашки кафе на ден не води до нарушения в съня.
- Ниска чувствителност към кофеин: бърз метаболизъм, слабо свързване в централната нервна система. Могат да приемат по-високи дози и обикновено нямат проблеми със съня.
Dr J.W. Langer
„Обикновено хората питат лекаря защо те, с една чашка, не могат да заспят, а приятелят им, с пет чашки, се радва на добър сън“, коментира Дж. В. Лангер (J.W. Langer), лектор по клинична фармакология в Медицинското училище в университета в Копенхаген (Copenhagen University’s Medical School) .“Отговорът е, че всеки един от нас е уникален. Генетичната характеристика програмира нашето отношение към кофеина, така както програмира цвета на очите или на косите.“
А хората с ниска чувствителност не бива да прекаляват и да надвишават допустимата дневна доза от 400 милиграма кофеин, което приблизително се равнява на 4-5 чашки кафе.
По-нататъшните изследвания върху кофеина и неговото действие върху мозъка ще допринесат за изясняването на някои важни проблеми, свързани с метаболизма и профилактиката на редица хронични заболявания. Например, употребата на кофеин снижава риска от някои заболявания като сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2, нервнодегенератвни заболявания (болест на Паркинсон).
Най-новите изследвания показват, че като цяло кофеинът води до снижаване на смъртността.
Д-р Панайотка Панайотова
3 Отговори
[…] […]
[…] Резултатите сочат, че дори безкофеиновото кафе предпазва от хепатоцелуларен […]
[…] сън може да бъде свързан с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания и коморбидност (наличие на едно или повече […]