Някой трябва да умре или да оздравее, за да се освободи легло в болниците
„За да се освободи легло, следва или някой да е оздравял, или да почине. Над 90% от болничните легла за COVID-19 – за среднотежки случаи и реанимационни легла, са заети.“ Това смята д-р Иван Колчаков, директор на „Софиямед“.

Д-р Колчаков сподели, че в ръководената отр него болница също няма свободни легла и призова близки на заболели да не ги карат сами, а да се обръщат към „Спешна помощ”. Той каза че разбира колко натоварени са спешните медици, съответно му е ясно, че ще идват и хора, докарани от близките им или дори дошли сами.
Д-р Колчаков изрази надежда с тези 10 дни логкаун да пречупим кривата, без да коментира дали ще последва продължение. Оказва се, че и смъртността у нас 3 пъти по-висока с тази в Сърбия, например. Предстои тепърва да се прави анализ, когато пандемията отмине.
Според д-р Колчаков, когато се отпуснем прекалено много в поведението си, се стига до такива мерки като сегашните, с уговорката, че пълен локдаун в България не е имало.
По отношение на „Ивермектин“ д-р Колчаков заяви твърдо, че не може да го препоръча за лечение на коронавирус. Той напомни, че в България Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) дава разпореждания за какво се ползва даден препарат. Но Колчаков заяви, че още от началото на пандемията „Пълмед“ прилага „Ивермектин“ – препоръката е да се дава в начална фаза, за да не преминеш в по-тежка фаза на болестта.
Припомняме, че идеята за лекарството е, че то спира вируса да се размножава, но това до момента не е доказано категорично в голямо клинично проучване (с над 1000 души), като такова е започнато в Гамбия. Има обаче лабораторни изследвания, които показват, че „Ивермектин“ спира репликацията на SARS-CoV-2. Колчаков изрично предупреди, че при прием на „Ивермектин“ за лечение на коронавирус (може да стане по т.нар. хуманен принцип, при решение от болница) трябва да се следят чернодробните показания.