5G и трите най-чести опасения за здравето, свързани с нея
Доколко са основателни опасенията за здравето, свързани с 5G мобилните комуникации? На този въпрос се спират две големи научни статии, публикувани в Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology и ни помагат да разберем какво е известно за ефекта на новия комуникационен стандарт върху човека.

Що е то 5G?
5G е новото поколение мобилни комуникации, което ускорява безжичния трансфер на информация. 5G мтрежата използва електромагнитни вълни с по-висока честота, отколкото в предишните комуникационни стандарти (3,5 GHz и по-високи милиметрични вълни).
Електромагнитните вълни, които се използват за 5G, не са нови. В продължение на десетилетия те се използват във военни технологии (радари), системи за сигурност на летищата. Разпространението на 5G комуникации ще доведе до повече милиметрови вълни в околната среда. Това повдига отново въпроса за тяхната безопасност.
Днес научният консенсус казва, че 5G комуникацията е безопасна. Учените са убедени, че въздействието му върху здравето трябва да се проучи допълнително. Те не очакват, че въздействието му, в рамките на съществуващите норми, ще се отрази зле на хората. В същото време около 5G витаят много слухове и съмнения, които водят до несъгласия, несигурност и дори открити протести в обществоро.
„Дезинформационните и активистки уебсайтове, които предсказват ужасните последици от 5G – от риск от рак до отговорност за пандемията на коронавируса – безсмислено увеличават общественото безпокойство“, казва Джеролд Т. Бушберг, професор в Калифорнийския университет, Дейвис, заместник-председател на Комисия по човешките ефекти от радиацията (COMAR).
Общи разпоредби, свързани с 5G и здравето
Комитетът за радиационни ефекти върху хората през 2020 г. формулира основните причини, поради които научната общност вярва, че 5G няма да навреди на човешкото здраве: – За разлика от нискочестотните електромагнитни полета, милиметровите вълни (които се използват за 5G) не могат да проникнат дълбоко в човешкото тяло. Те се задържат в повърхностните слоеве на кожата. По-дълбоките тъкани не трябва да се излагат на радиация и не трябва да се нагряват.
– Въвеждането на 5G е малко вероятно да увеличи кумулативната експозиция на хората на радиочестотна експозиция. Както и преди, хората ще получават това натоварване предимно от телефонния си сигнал и други безжични устройства, а не от 5G предаватели. Тъй като 5G свързаността е по-ефективна, общото въздействие може дори да намалее.
– Излагането на радиочестотни лъчи от мобилни кули, включително 5G, ще остане малко, в границите, посочени в настоящите насоки за безопасност. Въздействието може да бъде по-голямо в непосредствена близост до антените. Доставчиците на мобилни услуги трябва да се уверят, че са разположени в съответствие със санитарните разпоредби.
– В съответствие с тези твърдения е и настоящата позиция относно 5G комуникациите от Световната здравна организация. СЗО отбелязва, че настоящата научна информация предполага, че приемането на 5G е малко вероятно да доведе до нови здравословни проблеми.
СЗО отбелязва, че основният потенциален механизъм за въздействие на радиочестотните полета върху човешкото здраве е нагряването на телесните тъкани. Използваните днес комуникационни стандарти практически нямат такъв ефект. С увеличаване на честотата (както в случая на 5G), електромагнитните вълни проникват по-зле в тялото. Към днешна дата с безжичните комуникации не са свързани вредни ефекти върху здравето.
Най-чести притеснениея, свързани с въздействието на 5G и човешкото здраве
5G и продължителност на живота
Няколко епидемиологични проучвания разглеждат здравето на хората, които са работили с оборудване, което използва милиметрови вълни – същото като 5G. Преди това те са били използвани за военни радари, летищни системи за сигурност.
Учените наблюдават здравето на военния персонал, обслужващ радари с милиметрови вълни в армиите на САЩ и Белгия в продължение на четиридесет години. И двете проучвания не установяват увеличаване на риска от смърт за участниците в изследването в сравнение със средното за страната. Подобни резултати бяха открити при 25-годишно френско проучване.
5G и рак
Американското онкологично общество припомня, че йонизиращото лъчение има пряко увреждащо действие върху ДНК. Именно това е най-опасно от гледна точка на онкологията. Това лъчение не се използва за 5G технологии. В същото време организацията отбелязва малък брой проучвания за канцерогенността на това лъчение. Австралийският съвет по рака е на мнение, че вероятността 5G връзката да доведе до увеличаване на заболеваемостта от рак е много малка.
Преди това повечето епидемиологични проучвания показват, че мъжете, които използват радари с милиметрови вълни, нямат повишен риск от рак на тестисите. Според авторите на прегледа, публикуван в Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology, понастоящем няма доказателства, че радиочестотните вълни, които се използват за 5G, причиняват рак.
5G и мъжко безплодие
Мъжете, които са работили с радари с милиметрови вълни, не показват промени в спермата, които могат да доведат до безплодие. Лабораторни изследвания с човешки сперматозоиди показват, че излагането на милиметрови вълни сперматозоиди може да ускори тяхната подвижност и не ускорява смъртта им.

Лекарите срещу вредите на 5G върху хората
По-рано в Journal of Humal Reproductive Sciences учените посочиха, че са необходими повече изследвания за въздействието на мобилните и 5G предавателни и предаващи устройства върху плодовитостта.