Кофеинът и безсънието
Учени тестват различни начини за потенциално компенсиране на липсата на сън. Ще помогне ли кофеинът да запазите вниманието си и да избегнете грешки при изпълнение на задачи след лишаване от сън?

МОЖЕ ЛИ КОФЕИНЪТ ДА ЗАМЕНИ СЪНЯ?
Установено е, че кофеинът подобрява способността за концентрация при участниците в проучването, лишени от сън, толкова добре, че тяхното представяне е подобно на това на хората, които спят през нощта . Пиенето на кофеин при хора, които спят през нощта, също подобрява тяхното представяне. Така че кофеинът помогна на всички да останат нащрек, не само на тези, които не спят.
Учените обаче установиха, че кофеинът не намалява броя на грешките нито в групата с лишения от сън, нито в групата с лишения от сън. Това означава, че ако сте лишени от сън, кофеинът може да ви помогне да останете будни и да играете компютърни игри, но е малко вероятно да ви помогне да преминете теста по алгебра.
МОЖЕ ЛИ ДРЯМКАТА ДА КОМПЕНСИРА ЗАГУБЕНИЯ СЪН?
Вероятно сте чували, че дрямката може да подобри енергията и ефективността, така че има смисъл дрямката по някакъв начин да компенсира липсата на сън през нощта.
Учените дадоха възможност на някои от нашите участници да подремнат за 30 или 60 минути по време на нощния период на лишаване от сън от 4 до 6 сутринта. Този период от време приблизително съвпада с най-ниската точка на будност в циркадния цикъл. И те откриха, че участниците, които подремнаха, не се представиха по-добре нито при проста задача за внимание, нито при по-сложна задача от тези, които останаха будни цяла нощ.
Изследователите стигнаха до следните заключения. Докато кофеинът може да ви помогне да останете будни и да се чувствате по-бдителни, той вероятно няма да ви помогне със задачи, които изискват сложно мислене. И докато кратката дрямка може да ви помогне да се почувствате по-добре в тези нощи, когато трябва да останете будни, тя вероятно няма да подобри вашата продуктивност. Накратко, пълноценният сън е необходим за вашия мозък и е просто невъзможно да го замените с каквото и да било.