Пандемията промени незаконния пазар и търговците на кръв вече продават и плазма
„Преливането на медицинска плазма не е панацея и ако лекарите не са преценили, че тя е необходима за някого, то натискът върху тях или поставянето на близките в подобни ситуации, е абсолютно неправилно.“ Така започна коментара си за случаите с покупко-продажба на плазма адвокатът по медицинско право Мария Петрова.

На фона на растящите страхове у хората се оказва, че незаконния пазар и търговците на кръв продават и плазма, а цената ѝ достига до 5 000 лева.
Преливането на кръвна плазма обаче не е утвърдено лечение. Законът изисква прилагане на лечение, което е утвърдено от медицинската наука и практика.
затова Наказателният кодекс квалифицира като престъпление подобен род дейност – както да се организират такива групи, така и да принуждават други да даряват свои органи, в случая кръв и плазма. Нарушени са и правилата за вземани на тези биопродукти.
Адв. Петрова посочи, наказанието за всеки казус е различно, но е възможно че търговията с плазма, може да попадне под член 159-а. Освен това по закон дарителството е винаго доброволно и безвъзмездно, т.е. този, който дарява, да няма никакви очаквания от това.
„Единственото в света проучване, което изследва ползите от кръвната плазма в борбата с COVID-19 не е показало значителни и достатъчно ефективни резултати. На сайта на Европейската комисия може да се види, че ползите от нейното прилагане все още се събират и проучват“, добавя адв. Петрова.
От думите ѝ стана ясно, че е нарушение и въпрос на лоша организация, начинът, по който се организира и даряват кръв и плазма. даряващият няма право да посочва конкретно има на човек, за когото дарява.

Нов здравен модел – коментар на адв. д-р Мария Петрова и д-р Стойчо Кацаров
Адв. Петрова каза още, че порочната практика не е незабелязана от контролните и прокуратурата и на много места в страната вече е даден ход на дела за търговия с кръвни продукти.
В заключение адв. Петрова сподили мнение, че прокуратурата трябва да се самосезита и за всиаки източници във виртуалното пространство, които „бълват“ невярна информация било то за лечението с плазма, било то за начините, по които може да се организира нейното осигуряване.

Адв. Мария Петрова: Цинизъм е отношението на държавата към порасналите деца с редки заболявания

Адв. д-р Мария Петрова: „Черна кутия“ за българското здравеопазване (видео)
2 Отговори
[…] […]
[…] […]