Разпространява ли се SARS-CoV-2 чрез „нишкуване“
Клетки, поразени от коронавируса образуват нишковидни изразтъци – филоподи, чиято повърхност е осеяна с частици от вируса и евентуално имат отношение към разпространението на вируса. Това се казва в статия на Джак Дже Ли в Science news.

На снимката филоподи с вирусни частицу (в зелено) от клетка на маймуна
Човешките клетки, заразени с SARS-CoV-2, коронавирусът, който причинява COVID-19, образуват по-многобройни и по-дълги израстъци – филоподи, отколкото неинфектирани клетки. Това съобщават изследователи в Cell.
Чрез електронна микроскопия с висока разделителна способност, те потвърждава наличието на тези филоподии в заразени маймунски клетки, с вирусни частици на SARS-CoV-2, по повърхността им. Тези израстъци може да имат неизследвана роля в разпространението на вируса и могат да служат като мишени за бъдещи антивирусни терапии, смятат те.
Филоподите се срещат и в здрави клетки, в които изпълняват разнообразни функции. Те са идентифицирани в клетки на наранени тъканни повърности.
Филоподия е наблюдавана и при други вируси, включително и при коронавирус праичинител на епидемията от SARS, а също и при тези на Марбург и Ебола. Смята се, че при последните два, те имат отношение към предаването на инфекцията.
„Израстъците са като „магистрали за транспорт“, казва Робърт Грос, клетъчен биолог от университета в Фрайбург в Германия.

SARS-CoV-2, вирусът, причиняващ COVID-19, образува по повърхността си ресничести израстъци (на снимката в бяло), които които могат да играят роля в разпространението на вируса.
Според Марк Денисън, вирусолог от Медицински център на университета Вандербилт в Нешвил, който не участва в изследването, необходима е повече работа, за да се потвърди каква роля играе филоподията в инфекцията на COVID-19 – дали филоподите на заразениет клетки способстват за разпространението на вируса.
Филоподите, наблюдавани в новото проучване, съдържат протеин, наречен CK2. Клетките, третирани със silmitasertib – инхибитор на CK2, използват в клинични изпитвания за различни видове рак, са по-устойчиви на инфекция SARS-CoV-2, отколкото нелекувани аналози, остановяват учените и добавят, че CK2 може да бъде цел за бъдещо лечение с коронавирус, казва Грос ( SN: 3/10/20 ).
1 Отговор
[…] Разпространява ли се SARS-CoV-2 чрез „нишкуване“ […]