Домашно, тясно контактуване на ОПЛ с ковид-пациентите е неудачено
Вариантът за домашно и тясно контактуване на личните лекари с пациентите не е удачен. Това заяви пред БНР д-р Георги Миндов, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София, коментирайки предложението наздравното министерство за пакет извънболнично обслужване на пациенти с лек COVID от личните лекари.
Такова едно решение може много лесно да превърне лекаря в „суперзаразоносител“, когато работи при тези условия. В същото време не е ясно как този лекар ще изпълнява и задълженията си се грижи за останалите пациенти в листата си и да ги лекува в амбулаторията си.
„Освен PCR, всичко друго трябва да го назначаваме за сметка на регулативния стандарт. Трябва да имаме алгоритъм, за да знаем, след като пациентът е диагностициран, ако се влоши, да го изпратим на рентген. Дори и да имам направление за рентген, няма къде да го изпратя, няма коридор в определена болница, за който се знае, че там се обслужват COVID болни“, смята д-р Мондов.
По думите му, единствено измерването на сатурацията е възможно в домашни условия, а близкият физически контакт на лекаря с такъв пациент – вземането на секрети, вливанията, са категорично обвързани с висок риск.
„Освен това, аз като личен лекар нямам механизъм да сваля карантината“, добави лекарят.
Д-р Миндов очаква първият удар от новата вълна да е през септември и да бъде най-тежкият.
„Няма как да не дойде при нас и всички ще поемем товара. Ключовото при това лечение е кислородът, той не може да се прилага в домашни условия“, каза лекарят и сподели опасенията си, че болничната система ще се претовари, ще има липса на легла с подаване на кислород и това не бива да се допуска.
Инициативата на здравното министерство да се премине към заплащане за конкретно свършена работа, а не да се дават пари на калпак, е положителна, посочи председателят на софийските лични лекари и припомни позицията, че трябва да има остойностяване на дейностите.