Анализ на икономиста: Важните числа и анализ към 21 юни – Covid-19, България
В седмицата с най-много на брой смъртни случаи от началото на пандемията сме – 27 починали за 13-20 юни, а 62,5% от починалите без придружаващи заболявания в България са умрели през последните 3 седмици на този месец, това контрастира рязко с тезата (на която бях привърженик и аз) за стихващата ярост на вируса. Това се казва в анализ, направен икономиста от Петър Велков.*

– Тенденцията на процента позитивни от всички тестове на седмична база е ужасна през последните 3 седмици – от дъното 1,2% (23-30 май), през 2,7%, 4,2% и сега последната седмица 4,6% – което е по-стойностен показател от общия брой нови случаи. Данните при седмично сравнение за починали от Ковид-19 можете да видите долу. При малките страни като България тенденцията се вижда по-добре на седмична база.
– Процентът позитивни тестове също може да се разглежда като добър индикатор за тенденцията при Ковид-19 в България. Този показател ясно показва, че има нова вълна. Повече направени тестове би трябвало да намаляват процента на новите открити заразени, но в нашия случай те растат. Обяснението е просто – регистрират вълната. Изключително висок процент новооткрити случаи спрямо броя тествания за деня – 8,6%.

– През последните 3 седмици имаме едновременно увеличаване на броя нови диагностицирани случаи и по-важният ръст – на процента открити случаи спрямо съответния брой тестове.
– 1011 по-малко PCR теста днес, но 36 повече новооткрити случаи. Т.е. пореден ден, в който тезата за много тестване-много открити случаи рухва с гръм и трясък. 42% спад на броя тестове, което е съпътствано с 44% увеличение на откритите заразени лица – драстична обратна зависимост. (След като говоря за тази тенденция от седмици, най-после и Бенатова забеляза днешния пример, поне, браво – “отлична журналистика“…)

– Продължава да нарастват приетите в болница, като от 3-ти юни до днес техният брой е скочил почти 2,5 пъти от 132 тогава, до 322 днес, средно с около 10 човека на ден. От днес една от големите болници в борбата с Covid-19 – Окръжна болница (Св.Анна) в София – е и с изчерпан капацитет да приема нови пациенти с вируса.
– Другото неприятно развитие е, че броят на починалите за втори път през седмицата повтарят рекорда от 29 април – 6 починали за един ден. Мисля, че вече няма съмнение, че имаме вълна.
– „Активни случаи“, са броят на лицата, които са диагностицирани с инфекция на коронавирус за деня, като от тях са отпаднали излекуваните и починалите. Някой смятат, че „тежките случаи“ са по-добрият индикатор за ситуацията с пандемията в България. Представата бе, че малко вероятно е, пациент с диагностициран Ковид -19 в критично състояние да не бъде забелязан, макар че в последно време алгоритъмът на влизане в интензивно отделение очевидно е сменен. Повечето от починалите не минават през интензивно отделение. За вчера вероятно половината случаи не са минали през интензивните отделения.
– 12% от умрелите от Covid-19 в България са без придружаващи заболявания
– Средната възраст на починалите без придружаващи заболявания е 55,5 години.
– Прави впечатление, че цели 75% от смъртните случаи без придружаващи заболявания са на мъже.
– Външните оценки са ясни след като Словения затвори границите си за българските граждани, а вчера и Латвия се отказа от чартърен полет заради епидемията. Да видим Гърция колко дълго ще рискува, но там икономическите зависимости са далеч по-силни.
– Само вчера са били анулирани 150 полета до Бургас, като официалната причина е увеличаващият се брой новозаразени в страната ни. Основните полети, които са отменени, са от Германия, Англия, Русия, Полша, Чехия и Изразел.
За пореден път се доказва (както видяхме при Швеция и други държави), че липса на ефективни мерки в борбата с коронавируса, ще доведат до още по-тежки икономичеси последствия върху всяка държава, а в частния случай – българския туризъм.