Учените: Черната и азиатската раса с повече антитела срещу COVID-19 в сравнение с бялата раса
Представителите на расите на черната и азиатската, както и на етническите малцинства, имат по-голям брой антитела срещу SARS-CoV-2, отколкото белите пациенти. Това показват предварителните резултати от проучване, изследващо образуването на антитела и продължителността на имунитета при преболедували от COVID-19, публикувани в medrxiv.org
Имунният отговор срещу коронавируса и продължителността на имуннитета остава стабилна в продължение на два месеца. До това заключение са стигнали авторите на изследването. Резултатите показали също, че при пациенти, страдащи от тежка форма на COVID-19, вероятността от развитие на антитела е била по-висока. Учените предполагат, че по-голямото вирусно натоварване предизвиква силна възпалителна реакция, която стимулира производството на повече антитела.
Изследователите са открили също, че от 2% до 8,5% от болните пациенти изобщо не са открити антитела. Авторите смятат, че това може да се дължи на факта, че при някои пациенти имунният отговор се формира чрез други механизми, например чрез антигени или Т-клетки. Вероятно е също, че лекото преболедуване от COVID-19, с минимално вирусно натоварване, може да се концентрира в клетките на лигавицата на дихателните пътища, където вместо антитела преобладава секреторната имунна система.
Авторите на проучването са изследвали имунните реакции на организма към вируса, в зависимост от раса и етническа принадлежност. По този начин, представителите на расите на черната и азиатската, както и на етническите малцинства, имат по-голям брой антитела, отколкото белите пациенти, което вероятно се дължи на факта, че те понасят по-трудно коронавирусната инфекция. Хората в риск, например, възрастните хора или тези с хронични заболявания, имат по-активен имунен отговор към вируса.
От своя страна Григорий Ефимов, ръководител на лабораторията по имунология на трансплантациите, NRC хематология в Русия, който участва в разработването на тестова система за определяне на антитела срещу SARS-CoV-2, смята, че наличието на антитела е много вероятно да показва имунитет към вируса. Дали антителата ще предпазват от инфекция за дълго време или придобития имунитет ще позволи болестта да се пренесе в лека форма, ще стане известно с течение на времето.
„Проучванията върху маймуни показват, че повторно заразяване след кратък период от време не настъпва, клиничните случаи на повторна инфекция също не са описани. Не е възможно да се каже колко дълго ще продължи имунитетът, но има информация, че хората, които са имали ТОРС през 2003 г., са придобили имунитет и клетките на имунната им памет са били определени чрез тестване в продължение на 11 години“, заяви Григорий Ефимов.