Пет добри новини за коронавируса
Следим с тревога новините, притеснени сме от увеличаването на броя на заразените, мием ръце, до скърцане по петнадесет пъти на ден. Пандемията е повсеместна и като етера заема цялото налично пространство на новинарски емисии, социални мрежи и нашите мисли. Не е изненадващо, че при такива условия тревожността започва да преобладава и ви кара да се чувствате безсилни.
Но лекарите, учените, изследователите от цял свят работят все така усилено, за да „разберат“ новия коронавирус, да се научат как да го лекуват и да предотвратяват инфекцията. Ще ви кажем докъде са стигнали.
Добри новини №1. Мерките за контрол на инфекцията работят!
Учени от Хонконг са оценили въздействието на епидемията върху лекарите от държавните болниците.
През първия месец и половина от епидемията 413 медицински работници бяха в контакт с 42 пациенти с потвърден COVID-19. 11 лекари са контактували с пациенти незащитени. В резултат на въвеждането на усъвършенствани методи за контрол на инфекцията, нито един от медицинските работници не е заразен с вируса. Освен това не е регистриран нито един случай на вътреболнично предаване на инфекция!
Учените стигнаха до извода, че мерките за контрол на болничната инфекция могат да предотвратят предаването на коронавирус, ако се спазват всички препоръки за хигиена на ръцете, носенето на хирургически маски и използването на лични предпазни средства при грижата за пациентите.
Защо това е толкова важно?
Както виждаме в тъжния пример на Италия, проблемите с вътреболничните инфекции започват, когато няма достатъчно маски, оборудване и персонал. Ако кривата на честотата се изглади, това е благодарение на карантинните мерки и редовната доставка на дредства и консумативи.
Добра новина №2. Преболедувалите инфекцията могат да предпазят от реинфекция
Проучване, проведено върху маймуни мамакус-резус, показа, че инфекцията с вируса SARS-CoV-2, който причинява COVID-19, ги предпазва от реинфекция. Учените повторно заразяват две от четирите маймуни с вируса 28 дни след първоначалната инфекция и след това вземат намазки от лигавиците на животните. 96 проби не показаха наличието на коронавирус, което означава, че имунната система се справи с болестта.
Това са жизненоважни резултати за разработване на коронавирусна ваксина! Те означават, че след като получим COVID-19, антителата, които са ефективни срещу реинфекция, ще останат в кръвта.
Професорът-ваксинолог Мартин Бахман от Оксфорд посочва, че антителата не винаги се образуват. Ако вирусът не се е размножил достатъчно в организма и не е достигнал лимфните възли, може да няма имунен отговор. Но, от друга страна, ако антителата не са се образували, тогава не е възникнала пълна инфекция. Всеки, който получи коронавирус „в пълен размер“, ще има имунна защита след това.
Защо това е толкова важно?
Повечето хора прекарват коронавирусна инфекция сравнително леко, някои дори не знаят, че са болни. С развитието на колективния имунитет броят на хората, устойчиви на вируса, ще се увеличава. Това от своя страна намалява риска от инфекция за всички останали (човек с активни антитела няма да може да предаде вируса). Така пандемията постепенно ще намалее.
Когато вълната отшуми, много от нас ще направят тест за антитела срещу коронавирус и ще установят дали е необходима ваксинация (която се надяваме скоро да бъде налична).
Добра новина №3. Усилено се работи за създаването на ваксини
В момента се провеждат първите тестове на ваксината от SARS-CoV-2 върху доброволци. Националният институт по здравеопазване на САЩ финансира проучване, в което 45 здрави доброволци ще получат ваксина, съдържаща фрагмент от генетичния код, копиран от SARS-CoV-2.
Тъй като ваксината сама по себе си не съдържа коронавирус, участниците няма да се заразят. Американските служители предупреждават, че може да отнеме година и половина, преди ваксината да влезе на пазара. Това се дължи на необходимостта да се гарантира, че няма сериозни странични ефекти.
Въпреки това няколко различни екипа от учени работят по разработването на ваксини. Те изучават различните етапи на инфекцията на клетките с вируса, които не само ще бъдат ограничени до коронавирусната РНК, но и следват други начини.
Защо това е толкова важно?
Работеща ваксина срещу коронавирус ще защити най-уязвимите и ще предотврати епидемия от COVID-19 с такъв мащаб в бъдеще.
Добра новина номер 4. Коронавирусът може да бъде победен чрез „дядовски“ методи
Учените се обърнаха към медицинския опит от миналото и отърсиха праха от стария метод, наречен „пасивна имунизация“ (или „пасивна терапия с антитела“). Той не изисква широко развитие и иновации, както е известно на медицината от 30-те години на миналия век. Преди ерата на антибиотиците това беше единственият начин за ефективна борба с инфекциите. Пасивната имунизация включва събиране на кръв от човек, който е бил болен и се е възстановил от коронавирус.
От кръвта се отделя серум, съдържащ антитела, който може да се прилага на болен (или засега здрав) човек, за да може имунната му система да се бори с вируса.
Интересното е, че предаването на антитела от майка на дете по време на бременност и кърмене работи по подобен начин. Но, разбира се, тук природата се справя сама, без да е необходимо медииране на лекарства.
Защо това е толкова важно?
Както вече разбрахме, разработването на ваксина не е много бърз процес и пикът на епидемията е доста близо. Но използването на пасивна имунизация може да помогне на стотици хиляди хора в съвсем близко бъдеще. Това ще изисква възстановени хора и усилията на медицинските служби по целия свят да организират безопасен процес.Вярвате ли, че ще бъде възможно бързо да се установи пасивна имунизация?КОГАТО Е НЕОБХОДИМО, ПРАВЕТЕ ГО БЪРЗО0 %НЕ, НЕ В РУСИЯ0 %
Добра новина номер 5. Нашата имунна система може да победи вируса
Едно проучване, публикувано в уважаваното медицинско списание Nature Medicine, описва случая на пациент, който се е възстановил от COVID-19 само за няколко дни.
Тя стана 47-годишна жена от китайската провинция Ухан, където започна огнището на коронавируса. Учените изследвали „имунния отговор“, за да разберат как пациентът е в състояние да се възстанови толкова бързо.
В кръвта на жената учените откриват повишаване на нивата на имуноглобулини G и M (които също се наричат “естествени антитела“) и голям брой Т-помощници, Т-убийци и В-лимфоцити.
Защо това е толкова важно?
Учените смятат, че тяхното изследване ще помогне да се разбере какво точно позволява на имунната система да даде ефективен отговор на коронавирусите. Резултатите ще разкрият и защо някои хора умират от COVID-19, докато други се възстановяват напълно.
А това от своя страна ще помогне за спасяването на живота на хората.
Източник: В-к „Комсомолская правда“