Начева към Мая Илиева: Системата не може да се промени единствено от гледната точка на определено съсловие

„По всички справедливи искания на сестрите водим диалог от една година, продължаваме да водим и сме отворени за такъв диалог“ – това заяви на брифинг пред журналисти днес след обед Жени Начева, зам.-министър на здравеопазванео.
От името на правителството, Жени Начева характеризира постигнатото в резултат на преговорите така:
– осигурена финансова подкрепа на здравните заведения за болнична помощ на нщколко етапа от правителството и отделно заделени от резерва на НЗОК – общо 80 млн. лв.
– осигурите устойчивост на тези средства, както чрез бюджета на министерството на здравеопазването, така и чрез НЗОК;
– с наредна на МЗ се определиха финасови правила, с критерии разпределение на разходите за персонал и за оптимизиране на всиаки останали разходи в болничните заведения, с цел по-голяма част от разходите да се разпределят за заплати на персонала;
– министър Ананиев преведе разговори и обсъждания на проблемите в здравеопазването в редида държавни и общински болници, както и с лечебни заведения извън болничната помощ, които послужиха за основа на редица законодателни инициативи;
– подписан бе НРД, в който, за първи път в историята на НЗОК, се опретелиха точни правила за разпределението и съотношението на разходите за заплати на лекарите и специалистите по здравни грижи;
– въведе се изискване за предоставяне на правилата за разпределение на разходите на ИА „Медицински надзор“ – създадоха се критерии и алгоритми, чрез които МЗ и НЗОК могат да контролират разпредението на средствата във всиаки лечебни заведения;
– редица мероприятия за параметрите, структурата и организацията на здравната помощ;
– предложения за промяна на здравноосигурителния модел и др.
Начева коментира и изпратеният от страна на Мая Илиева проект за споразумение и исканията, залегнали в него за генерална, съществена промяна на съществуващия здравоосигурителен модел. Здравноосигурителният модел, обаче не е някаква елементарна структура, която касае единствено специалистите по здравни грижи. Промяната не може да бъде насочена към едно конкретно съсловие, в случая сестринското. Промяна на модела, осъществена по pредложението на г-жа Илиева, би довела до дестабилизация на системата като цяло.
Отворени сmе за диалог, но той трябва да бъде балансиран между всички участници в системата, заключи Жени Начева.
Дрън-дрън-дрън! В Европа всеки си има здравна карта, не доплаща, не го таралянкат само по една клинична пътека. В тая Европа, дето сме попаднали ние, има рецептурни книжки, има доплащания, няма направления, а на инвалидите – жална им майка!
Как пък не се препрати някоя европейска директива да застави здравите и добре охранени властници да помислят за бедните болни!!!
Вън дебилите от храма на Хипократ. Същества неспособни да лекуват собствените си душевни и телесни недъзи, да не дават социален акъл.