Повече средства за персонала от областното и общинското здравеопазване

Общото нарастване на разходите за персонал в бюджетна сфера, без частта за образованието, следва да бъде насочено преимуществено в подкрепа на областното и общинското здравеопазване, смятат от Българска стопанска камара (БСК).
Що се отнася до Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), от БЦК са на мнение, че бюджет за 2020 г. се възпроизвежда рамката за недофинансиране на дейността на касата от предишните години и не се предвижда значително увеличаване на публичните средства за здравеопазване. Техният размер като дял от БВП достига 4,5%, при над 6-11% в редица държави членки на ЕС. От работодателската организация допълват, че разходите за здравеопазване за сметка на пациентите непрекъснато се увеличават и стават непосилни за голяма част от населението.
Припонмяме, че проектобюджетите на държавата, на НЗОК и на НОИ трябва да бъдат внесени в парламента до края на октомври и този срок се спазва, но проблемите започват след това. Дори само да се изчетат алинеите и параграфите на законите, каквото е изискването, са необходими десетки часове. „Този факт сам по себе си е показателен за отношението на управляващите към процедурата, както и към съдържанието на тези основни документи“, се казва в коментар по темата във в-к „Дума“.
Спазването на някакъв срок по косвен начин показва, че мнението на депутатите за тези три основни за гражданите закони е без значение. Гласуването е формален акт. Бюджетите негласно се приемат такива, каквито са написани от министъра на финансите и правителството, смятат специалистите по темата.