Все още трудът на лекарите представлява много малък процент за техния принос от прихода на отделението
„Българският лекарски съюз не може да бъде напълно доволен от парите за здраве, определени за догодина, но това са възможностите на системата. Ако не се намери начин да се увеличат обаче още средствата в извънболничната помощ, подобрение в заплащането и достъпа до медицински услуги не може да се очаква.“
Това заяви в интервю за Дарик радио председателят на съсловната организация д-р Иван Маджаров. Той е категоричен, че трябва да се регламентира определен процент от стойността на клиничната пътека, който да се заплаща на лекарите и специалистите по здравни грижи за труда им.
„Категорично трябва да се запише минимален процент от приходите, който да бъде заплатен на лекарите и специалистите по здравни грижи в съответното отделение или клиника. Трябва да се гарантира първо тяхното заплащане, което минимално трябва да получат като процент от цената на пътеката, след което мениджмънтът на лечебното заведение да покрива останалите разходи на болницата,“ категоричен бе Маджаров и допълни, че в момента това не се прави.
„Просто сега колегите си получават заплатите на основание минимален осигурителен доход, прослужено време, нощен труд и т.н. Така, ако се обхванат задължителните плащания, записани в Кодекса на труда, понякога може да се окаже, че трудът на лекарите представлява много малък процент за техния принос от прихода на отделението. На много места се оказа точно така, както и в извънболничната помощ има места, в които лекарите получават по-малко от 30% от стойността на прегледа. Това, реално погледнато, е нищо – унизителна сума от 21 лева.“