Митове и факти за връзката рак-плътност на тъканите на млечните жлези

Мамографията остава златният стандарт за откриване на рак на гърдата в най-ранните етапи и допринася значително за увеличи степента на оцеляване. Въпреки това, на някои жени, след отрицателна мамография (тоест при липса на признаци на рак), се подлага да се п;одложат на допълнителни тестове.
Както обяснява д-р Ребека Сивараджа (Dr. Rebecca Sivarajah), специалист по образна диагностика на гърдите в Държавната болница за здравеопазване в Пен, отговорът се крие във вида на тъканите, от които се състои женската гърда: „По-голямата част от тъканите на гърдата се състоят както от мастната тъкан, така и фиброзно-жлезиста, или плътна тъкан. Високото ниво на плътна тъкан при някои жени може да маскира ракови заболявания при мамографията.“
Факт е, че мастната тъкан на мамографията изглежда сива, а плътната тъкан, подобно на някои ракови лезии, изглежда бяла. Поради това на жени с плътна тъкан на гърдата се препоръчват допълнителни прегледи след отрицателна мамография.
За да се повиши осведомеността за рисковете, свързани с плътността на тъканите на гърдата, д-р Ребека Сивараджа предлага да се разграничат митове от фактите.
Мит 1 : Можете да определите плътността на гърдата чрез самостоятелно палпиране.
Факт: невъзможно е да се определи плътността на гърдата чрез допир, тя се разкрива само с помощта на мамография. Американският колеж по радиология разграничава четири класа плътност на гърдата: състояща се изцяло или предимно от мастна тъкан (А); включваща разпръсната влакнесто-жлезиста тъкан (В); хетерогенна плътност (С); изключително плътни тъкани (D). Класове C и D показват висока плътност на гърдите.
Мит 2: не може да има плътна тъкан на гърдата при липса на излишно тегло.
Факт: затлъстяването малко влияе върху плътността на гърдата. Ако имате наднормено тегло или затлъстяване, количеството на мастната тъкан може да се увеличи, но не и относителното количество на плътната тъкан на гърдата. Въпреки това плътността на гърдите на жената често намалява с възрастта.
Мит 3: плътността на гърдите не влияе на риска от рак.
Факт: при най-високата плътност („изключително плътна“) ракът на гърдата се диагностицира 4-6 пъти по-често от класа с най-ниска плътност („мастна“).
Мит 4: при плътни гърди не е необходима мамография.
Факт: допълнителните тестове не са заместител на мамографията. Въпреки че мамографската чувствителност намалява с увеличаване на плътността, ракът на гърдата може да бъде открит с негова помощ. Всъщност някои потенциални признаци на рак на гърдата, като определени калцификации и изкривявания, се откриват само чрез мамография.
Най-честият допълнителен тест за висока плътност на гърдата е ултразвукът на гърдата.
За жени с диагностициран повишен риск от развитие на рак (20% или повече), се препоръчва ЯМР на гърдата като допълнителен тест. Магнитите и контрастното багрило подсилват възможните щети, различни от гъстата тъкан на гърдата.