По-ниски и по-слаби ли са децата на веганите?
По-нисък ръст и по-ниско тегло у децата на вегани. Това показват данните от проучване на Research Checks, публикувани в медиите.
Диетите, които премахват месото и рибата (вегетариански) или всички животински продукти, включително млечни продукти и яйца (веган), стават все по-популярни по здравословни, екологични и етични причини.
Предишни проучвания при възрастни свързват вегетарианската и веганската диета с по-нисък риск от сърдечни заболявания, но повишен риск от фрактури поради ниския прием на калций. Но въздействието върху децата не беше оценено, докато тази седмица не излезе ново проучване.
Цитираното изследване е извършено от учени, които не са изследователи, и се преглеждат от други, за да се гарантира, че е точен.
Изследователите са открили връзка между по-ниската височина и по-ниските костни минерали при децата вегани в сравнение с хората, които ядат месо. Но те не показаха, че веганските диети имат значение. Те също не могат да кажат, че разликите ще продължат и в зряла възраст.
Статия, публикувана в American Journal of Clinical Nutrition, изследва разликите между деца на възраст от пет до десет години в Полша.
Между 2014 и 2016 г. те са изследвали 187 здрави деца, които са спазвали диетата си поне една година: 72 деца са били всеядни (месоядни), 63 са вегетарианци и 52 са вегани.
Изследователският екип изследва хранителния прием на децата, състава на тялото и сърдечно-съдовия риск – колко вероятно е да имат сърдечни заболявания или инсулт в бъдеще.
Изследването е било наблюдателно, така че изследователите не са направили никакви промени в диетата на децата. Те са подбрали деца, които вече били на тази диета.
Наблюдателите анализирали храненето на децата, растежните фактори и сърдечно-съдовите рискови фактори в определен момент от времето. Те потвърдили, че веганските и вегетарианските деца се развиват както всеядните деца по отношение на фактори, влияещи върху растежа и рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания. Те включват пол, възраст, тютюнопушене от родители, образование на родителите, клинични характеристики на бременността на майка им и, което е важно, височината на родителите им.
Изследователите установяват, че в сравнение с децата на всеядни диети, децата на веганска диета имат по-здравословен профил на сърдечно-съдовия риск с 25% по-ниски нива на липопротеини с ниска плътност (LDL или нездравословен холестерол)
Децата вегани обаче са изложени на повишен риск от хранителни дефицити. Те са имали по-ниски нива на витамин В12, калций, витамин D и желязо в диетата си.
Децата на веганска диета имат приблизително 5% по-ниско съдържание на минерали в костите и са средно 3 см по-ниски от останалите. Това е важно, тъй като колкото по-високо е съдържанието на минерали в костите, толкова по-висока е минералната им плътност.
Тази разлика от 5% е обезпокоителна, тъй като на тази възраст хората имат ограничен период от време, през който могат да оптимизират минералната си плътност на костите; 95% от костната маса се достига до около 20 години. По-ниската костна плътност е свързана с по-висока честота на фрактури по-късно в живота.
Вегетарианците показват по-малко тежки хранителни дефицити, но неочаквано по-неблагоприятен профил на сърдечно-съдови рискове в сравнение както с месоядните, така и с веганите. Авторите отдават това на по-ниското качество на диетата, когато тези деца консумират повече преработени храни.
Наблюдателните изследвания могат само да ни покажат дали нещо е свързано с нещо, а не дали едното е причинило другото. Това проучване ни казва само, че има връзка между тези диети и резултатите, които са разгледали.
Но в това проучване има правдоподобни биологични връзки между развитието на костите и растежа при децата.
Калцият, витамин D и протеините са от решаващо значение за развитието и растежа на костите. Тези хранителни вещества могат да бъдат по-ниски при веганска диета, тъй като те идват предимно от животински продукти:
- калцият се съдържа в млечните продукт;
- витамин D, който обикновено получаваме, когато кожата ни е изложена на слънчева светлина, също се съдържа в животински продукти, но в по-малки количества;
- цмята се, че протеинът от растителни храни има по-малка биологична стойност, отколкото от животински източници;
- един-единствен източник на протеини на растителна основа няма да ви осигури всички основни аминокиселини (градивни елементи, които тялото ви не може да произвежда самостоятелно), от които се нуждаете
Анализът, който коментираме не означава, че всяко дете, спазващо тази диета, ще има тези предимства или хранителни и здравни проблеми. И също така не можем да кажем дали тези проблеми ще продължат и в зряла възраст.
Но той подчертава потенциалните рискове, за които лекарите и родителите трябва да са наясно. И това е напомняне или да се намерят подходящи заместители, които отговарят на хранителната философия на семейството, или да се предписват добавки, ако кръвен тест е диагностициран с дефицит.
По-специално, родителите и болногледачите трябва да гарантират, че децата им получават достатъчно протеини от различни вегетариански източници (боб, леща, ядки) и калций (от растително мляко, допълнено с калций).
Независимо дали спазвате веганска, вегетарианска или месна диета, все пак трябва да се уверите, че вашата диета е балансирана във всички групи храни.
Проучването също така напомня за намаляване на консумацията на преработени храни от вашето семейство с високо съдържание на сол, захар и наситени мазнини, които са едновременно рискови фактори за сърдечни заболявания и инсулт.
Ако сте загрижени за диетата на децата си, говорете с вашия терапевт или акредитиран диетолог, който може да оцени техния растеж и диета.
Проучването подчертава значението на планирането на храненето за оптимизиране на приема на храна и хранителни вещества при деца, чиято нормална диета е веганска или вегетарианска, и необходимостта от редовно използване на обогатени храни и / или добавки с витамин В12 и витамин D и евентуално калций и желязо. особено за вегани.
Констатациите от проучването обаче могат да бъдат „най-добрият сценарий“, като се има предвид, че повечето от участващите семейства са били високо образовани и следователно вероятно са инвестирали повече в семейното планиране на храненето. Други семейства може да имат по-малко здравословна диета и следователно повече хранителни дефицити.
Заедно с резултатите, отбелязани от рецензента за съдържанието и растежа на костните минерали, както и нивата на желязо и холестерол, това проучване потвърждава както потенциалните рискове, така и ползите, свързани с веганската и вегетарианската диета при деца.
Ключовият извод е, че семействата хранещи се предимно на растителна основа се нуждаят от повече съвети и подкрепа, за да оптимизират приема на храна и хранителни вещества и да подобрят здравето и благосъстоянието на децата си.
––––––––––––––––––––––––––––––
Източник: Do vegan diets make kids shorter and weaker?, The conversation