В четата днес: Мая Манолова подава оставка, прокуратурата влезе в болниците, липсата на лекарства

„Мая Манолова влиза в битката за кмет на София и ще подаде оставка като национален омбудсман. Екипът ѝ е съобщил, че тя ще депозира оставката си пред парламента, след като обяви официално, че се кандидатира за кмет“ пише в-к „Дума„, позовавайки се на информация на в Епицентър и Дневник.
„Очаква се на 4 септември Инициативен комитет да обяви номинацията ѝ, която най-вероятно ще бъде подкрепена от БСП.
По закон Манолова има право да излезе в неплатен отпуск за времето на предизборната кампания и ако не спечели, може да се върне отново на поста.
Решението е било категорично.
Очаква се в началото на новата седмица и Йорданка Фандъкова да обяви официално дали ще се кандидатира за трети мандат.
Мая Манолова бе избрана за омбудсман на 30 май 2015 с тайно гласуване от парламента. Нейната кандидатура беше подкрепена от 129 народни представители, като за опонента ѝ, предшественика ѝ на този пост – Константин Пенчев, гласуваха 82 депутати.
Миналата седмица на сайта на омбудсмана бе качен отчет за четирите години на Манолова на поста. В него се посочва, че съдействието й са потърсили над 122 000 граждани.
Инициативният комитет, който ще издигне Мая Манолова за кмет на София, ще бъде оглавен от правозащитник“, пише още изданието.
„Прокуратурата влезе в болници и лекарски кабинети“ е галавие на в-к „Дума“. „Прокуратурата влезе в болници и лекарски кабинети Пак. Този път, за да провери нещата, които касата си проверява редовно и стриктно. И санкционира когото трябва, както си му е редът. Какво иска да докаже държавното обвинение? Че работи? И какво от това? Защото нищо не произлезе от проверките на Сотир Цацаров от края на 2017 г., когато той бе направо изненадан от схемата “болница в болница”, която от години източва касата. Единственият резултат от “проверката” на 40 класьора с договори на 295 държавни и общински болници бе въпросът на главния прокурор: “Защо лечебните заведения трябва да са търговски дружества, при това без право на търговска дейност?” След това – мълчание. Толкоз от Цацаратурата. Сега, съвсем предизборно, отново държавното обвинение се заиграва с най-скъпото на бедния българин – здравето му. И плащането, и доплащането на нещата, които и без това касата плаща! Но да не забравяме, че освен местния вот задава се и изборът на главен прокурор. Той комай е ясен и добре известен, подкрепят го “всички”, дори детските ясли. С какво проверката на ВАП в болниците, лекарските и зъболекарски кабинети ще подобри здравната система не е ясно. Ще намали ли доплащането от пациентите? Ще увеличи ли заплатите на лекари и сестри? Държавата ще започне ли да превежда цялата сума за вноските на хората, които осигурява? Отговорът е ясен – преди всичко лъска имиджа и егото на Иван Гешев, преди да е станал главен прокурор. Иначе доплащането по закон е забранено. Забраняват го още веднъж през Закона за лекарствата. Толкова здраво го забраняват с разни декрети, че то – доплащането, се задава със страшна сила – дали под формата на “административни услуги”, дали под формата на “избор на екип” или “избор на час за операция”, или под формата на “дарение”. И никакви, никакви акции на прокуратурата няма да му попречат. Защото на управляващите не им стиска да правят истински промени“, завършва изданието.
Под заглавие „Продължават да валят сигнали за липса на лекарства“ в-к „Сега“ коментира липсата на някои лекарства в последните година и половина. Според изданието за 18 м. са подадени повече от 600 сигнала чрез онлайн пациентска платформа. „От тях 30 са само през последния месец“, пише вестникът позовавайки се на информация на Боряна Маринкова, председател на Българска асоциация за развитие на паралелна търговия, която поддържа платформата.
Основната причина за липсата на лекарства е липсата на икономически интерес от страна на производителя, а частична мярка за решаването може да бъде временно спиране на износа на лекарства у нас, коментира в-к „Сега“.