109 хил. дементни у нас, а ранната диагноза закъснява
109 хил., са засегнатите от деменция у нас, като две трети от тях са с диагнозата Алцхаймер сочи статистика на гражданско сдружение „Алцхаймер България, цитирана от в-к- „Сега“.
3 000 семейства се сблъскват със заболяването всяка година, а 25 000 са с ранна форма на заболяването. Много често ранно диагностициране е закъсняло, поради заблуда, че се касае за проблеми с паметта, често срещани в напредналата възраст.
Специализираните домове за дементно болни и центровете от семеен тип са с общ капацитет около 1000 души, а това означава, че държавата подкрепя само към 1% от хората с прогресиращ и необратим упадък на личността. Диспансерно наблюдаваните пък са по-малко от 400, тъй като лекарите не са финансово мотивирани да го правят, а джипитата нямат право да дават направления за специалист на диспансеризирани. Дневните центрове се изчерпват само с един-единствен, открит неотдавна в Пловдив, сочи още статистиката.
Според д-р Гергана Константинова, психиатър от УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив често дегенеративните мозъчни промени са съпътствани с други заболявания – сърдечни, бъбречни, сериозни здравословни проблеми, които имат нужда от болнично лечение. Лечението на другите здравословни проблеми обаче се оказва най-трудното – поради скъсаната връзка между институциите общинските болници не приемат дементно болни, тъй като тези хора се нуждаят от непрекъснато обгрижване и помощ.
„При нас попадна жена с деменция и прясно ампутиран крайник. Беше ад, крайникът ѝ започна да гнои. От болницата отказаха да я приемат. Влязохме в порочен кръг, от който няма излизане. Накрая с 300 зора успяхме да я прехвърлим в болница. Справяме се само със съпричастността и милосърдието на колегите от частните болници“, споделя д-р Константинова.