В печата днес: специализациите, детска болница, летни вируси, лаймска болест

„Млади лекари и БЛС са против промените в Наредбата за специализациите, стана ясно на среща на зам.-министъра на здравеопазването Жени Начева със специализанти, завършващи медицина студенти и БЛС. Измененията предвиждат специализиращите на държавна издръжка лекари да бъдат служебно разпределяни след приключване на обучението си в посочени от МЗ лечебни заведения. Ако специализантът не изпълни задължението си, трябва да връща заплатите, получени по време на специализацията.
БЛС настоява да не бъде нарушавано правото на свободен избор на младите лекари къде да специализират. Вместо това за финансираните от МЗ специализации да бъде обявено къде в страната и за кои специалности има недостиг на кадри и всеки да избира дали и с коя болница да сключи договор. Тези, които кандидатстват за финансираните от МЗ специалности, трябва да знаят предварително къде и при какви условия ще работят след завършването си, това би трябвало да се гарантира с предварително подписан договор. БЛС иска да бъде запазен съществуващият механизъм за специализация и всяка болница да има възможност да обяви конкурс за специализанти и да наеме на трудов договор необходимия за лечебното заведение брой млади лекари. Жени Начева обясни, че и към момента новата наредба не предвижда служебно разпределение в конкретни лечебни заведения. Според нея става въпрос за недостатъчно ясно формулиран текст в документа“ е новина на в-к „Дума“.
Министерството на здравеопазването отхвърли възраженията във връска с обществената поръчка за Националната детска болница.
„Избор на изпълнител за извършване на инженеринг (проектиране, строителство и авторски надзор) на Национална многопрофилна детска болница“ е съобразена изцяло със Закона за обществените поръчки и е съгласувана с Агенцията за обществени поръчки, съобщиха от Министерството на здравеопазването“, пише в-к „Сега“, позовавайки се на информация от министерството.
„Увеличение на случаите на заболели от летни вируси отчитат лекарите в Пловдив. Повечето пациенти са със стомашно-чревните инфекции, които протичат с висока температура, отпадналост, ставни болки, повръщане и разстройство, кашлица и хрема. Те повалят и деца, и възрастни.
„Ентеровирусните инфекции се предават по фекално-орален и по въздушно-капков път и са характерни за топлото време”, обясняват медиците. Обикновено симптомите продължават около седмица. Посещението при джипито е препоръчително, особено за децата, за да се предотврати обезводняване.
Лечението е симптоматично и включва температуропонижаващи средства, сиропи за кашлица, физиологичен разтвор и капки за нос, антиеметични препарати, средства против обезводняване и др. Антибиотици се включват само при много тежка клинична картина и при настъпване на усложнения.
Замърсени храна, вода и прибори обикновено са сред основните причинители на стомашно-чревните инфекции, особено по морето. Ако се консумира недобре съхранена храна от животински произход, това крие риск и от зараза със салмонела, предупреждават здравните власти“, пише в-к „Стандарт.
В-к „Монитор“ съобщава, че лекари обърквали лаймската болест с летен грип. „Причината е в първоначалните сходни симптоми. Така лечението на борелиозата, както е другото наименование на инфекцията, се забавя, съобщават вирусолози“, пише изданието. „Общо неразположение с повишаване на температурата, втрисания и болки в ставите са симптомите на лаймската болест. Те са типични и за летните зарази, причинявани от рино- и аденовируси. Точно затова и някои доктори могат да не се досетят, че става дума за лаймска болест, особено ако пациентът не се е сетил да им покаже червеникавото петно с радиални кръгове, което е оставил заразеният кърлеж. За разлика от него, ако членестоногото не е инфектирано, то оставя само еднородно розовочервено петно“, уточнява всекидневникът.
„Шест са потвърдените лабораторно случаи на заболяването през изминалата седмица. Всички те са след ухапване от заразен кърлеж. От началото на годината към момента те са общо 234. За същия период през изминалата година са регистрирани 349 случая, показват данните на Националния център по заразни и паразитни заболявания. Заразата не се предава от човек на човек и болният не е опасен за околните“, допълва медията.