В печата днес: парадокси в здравеопазването, фалшиви болнични – контрол и наказания, африканската чума

„Докато страни на ЕС вече си разменят електронни досиета и електронни рецепти, българските доктори пишат на ръка. А българските пациенти доплащат почти половината от лечението си. Нищо, че според конституцията здравноосигурените лица се лекуват безплатно. Ето как безплатното здравеопазване става платено“, пише в-к „Дума“.
Вестникът нарича парадокс и предложението на министъра на здравеопазването за промяна в здравноосигурителния модел обещава пациентите повече да не доплащат, което всъщност на практика ще узакони доплащанията – каквото е извън клиничната пътека, болницата трябва просто да си го сложи в ценоразпис и това става законно. „Най-„скъпите“ пациенти са психично болните, но средно дневно те са лекувани с 1,66 лв., а средният престой в болница на тези пациенти е най-дълъг – 61 дни!“ продължава всекидневникът и добавя че има действаща Национална здравна карта, но никой не се съобразява с нея. Законът за бюджета на касата ѝ забранява да сключва договори с нови болници, но те продължават да никнат под различни форми. Разбира се, не и в регионите, в които имат нужда от тях.“
„В частните болници има дори „услуга“ запазване на час за операция, която струва почти 900 лв., или извозване на носилка от етаж на етаж – 80 лв. И прочее чудатости. В същото време държавните и общинските доктори едва си връзват заплатите, лекуват най-тежките пациенти по клиничната пътека и представете си, не по клинична пътека, пак имат сили да се усмихнат и да успокоят пациента и неговите разтревожени роднини. И в същото време директори на държавни болници се оказва, че са най-богатите в страната доктори!“ коментира в-к „Дума“.
В обширно интервю за в-к „Монитор“ икономистът Мика Зайкова коментира проблема с фалшивите болнични и тяхното изплащане. „В някои страни лекари, които издават фалшив болничен, биват лишавани от права доживот. Вярно е, че медиците у нас са дефицит, но това се превръща в търговия. Защото този, който иска да му издадат болничен за нещо, най-вероятно си плаща. След като се упражнява контрол, е нужна ефективна съдебна система, която да накаже виновните. Тогава проблемът ще се реши. В доклада, за който споменах, много ясно беше посочено и защо не напредваме икономически, въпреки че имаме над 3% ръст на БВП. Това не е достатъчно за икономика като нашата.“ Що се отнася до изплащането на първите три болнични това трябва да се прави от НОИ категорична е Зайкова.
„Смятам, че НОИ трябва да поеме изцяло плащането на обезщетенията, и то 80%. Причината е, че бизнесът и служителите плащат осигуровки както за пенсия, така и за временна нетрудоспособност. Затова за мен е неразбираемо как може първите дни да не се изплаща обезщетение, при условие че имаме застраховка за временна нетрудоспособност. Ако болничният лист е фалшив, има контролни органи, които трябва да следят за това.“
„Властите заблуждават, че ликвидират свиневъдството заради евродиректива, е водещото заглавие на в-к „Сега“. :След като проспа разрастването на чумата, България хленчи за пари от Брюксел, продължава вестникът, който цитира интервю на д-р Сергей Иванов за „Оффнюз“. Според него Българската агенция за безопасност на храните не е направила най-простото – да организира мащабни разяснителни кампании за личните стопанства. Д-р Иванов посочва, че в ЕС борбата с африканската чума по свинете се регламентира с два документа. В основния от тях пише, че животните в засегнатите стопанства трябва да се умъртвят, но не пише, че трябва да се избиват и прасетата на няколко километра от тези огнища.“