Присадиха бял дроб на българка във Виена
На 28-годишна жена от Варна успешно е бил присаден бял дроб в Университетска болница във Виена в края на миналия месец. Това съобщиха за „Хоризонт“ от Сдружението на пациентите с дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация, предаде БНР.
Екипът, дал шанса за нов живот, е ръководен от д-р Хосе Матила, трансплантирал повечето от българските пациенти, преминали през австрийската клиника.
Илияна Христова е в стабилно състояние и вече е изведена от интензивното отделение. Илияна беше официално включена в активната листа на „Евротрансплант“ на 10-май тази година и реално чака два месеца, за да получи бял дроб.
„В рамките на няколко дни през юли България предостави на донорската мрежа „Евротранплант“ два бели дроба и резултатът не закъсня. Ако успеем да увеличим броя на донорските органи, които подаваме към тази мрежа, ще възстановим загубеното доверие“, казват от Сдружението на пациентите с дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация.
Виена отказа трансплантация на нуждаеща се българка
Илияна е първата пациентка в листата на чакащите на „Евротрансплант“ при новото споразумение, което България сключи с Виенската много профилна болница на 25-и януари тази година. То дава възможност до петима българи годишно да бъдат оперирани там, докато белодробната трансплантация не стане възможна и у нас.
Нека припомним, че преди броени дни LexMedica NEWS информира за друга нуждаеща се българка, на която, въпреки насрочената дата, не е бил извършен преглед и трансплантация.
Университетската болница във Виена е отказала преглед на нуждаеща се от трансплантация българска, стана ясно от писмо на администрацията на Министерския съвет до Изпълнителната агенция “Медицински надзор”, в което се иска агенцията да провери сигнала на 30-годишната Магдалена Стоянова, страдаща от муковисцидоза. Прегледът е бил насрочен за 2. 07. 2019, г-жа Стоянова носела със себе си всички изисквани документи, но на 1.07. от болницата отказали с мотива, че нямат места. Отказът е устен. Магдалена е майка на две деца и състоянието ѝ се влошило след второто раждане. От 2016 г. показателите ѝ се влошили и от година вече е на антибиотици.
От Министерството на здравеопазването обещаха България да започне да трансплантира бял дроб до три години, но до сега екипите от „Св. Екатерина“ и ВМА , които трябваше да се обучават по шест месеца във Виена, все още не са провели обучението.
Според статистиката на агенция “Медицински надзор” в момента 19 български граждани чакат да им бъде присаден бял дроб.