Виена отказа трансплантация на нуждаеща се българка
Има ли неизвестни клаузи в договора с Евротрансплант?
Университетската болница във Виена е отказала преглед на нуждаеща се от трансплантация българска, стана ясно от писмо на администрацията на Министерския съвет до Изпълнителната агенция “Медицински надзор”, в което се иска агенцията да провери сигнала на 30-годишната Магдалена Стоянова, страдаща от муковисцидоза. Прегледът е бил насрочен за 2. 07. 2019, г-жа Стоянова носела със себе си всички изисквани документи, но на 1.07. от болницата отказали с мотива, че нямат места. Отказът е устен. Магдалена е майка на две деца и състоянието ѝ се влошило след второто раждане. От 2016 г. показателите ѝ се влошили и от година вече е на антибиотици, пише в-к „Дума“.
Да припомним, че през януари т.г. в България беше президентът на Европейската асоциация за гръдна хирургия и белодробни транслации проф. Валтер Клепетко, който тогава бе и ръководител на Клиниката по белодробна хирургия в Университетската болница във Виена. Той се срещна с премиера Бойко Борисов и здравния министър Кирил Ананиев. След срещата в Министерския съвет стана ясно, че било сключено споразумение за подновяване на договора с виенската болница, който изтече през май 2017 г., а документът вече бил изпратен на “Евротрансплант”. Според него до петима български пациенти годишно ще бъдат приемани за белодробна трансплантация във Виена.
Проф. Валтер Клепетко, който присади бял дроб на осем българи
Отказът навежда на мисълта, че вероятно с договора иам клаузи, които не са известни на обществото. Беше решено смесени екипи от ВМА и „Александровска“ да заминат на обучение във Виена, но досега бе пратен само един екип от 4 до 10 май.
„До три години се очаква в България да бъдат извършвани и белодробни трансплантации“, каза в след срещата с проф. Клепетко зам.-мин. на здравеопазването Бойко Петков и конкретизира: „По шест месеца ще трае обучението на всеки от екипите в „Св. Екатерина“ и ВМА, а до 5 човека годишно ще могат да бъдат трансплантирани във Виена в рамките на този период. Има оценъчна скала, която се използва в самата болница и по която се преценява кой от листата на чакащи да бъде трансплантиран. Нашита листа на чакащи всъщност е регистрационна листа. Тепърва ще се направи оценка на състоянието на всеки един човек и ще бъдат подадени документите към Виена“, конкретизира д-р Пенков.
Според статистиката на агенция “Медицински надзор” в момента 19 български граждани чакат да им бъде присаден бял дроб.
1 Отговор
[…] Виена отказа трансплантация на нуждаеща се българка […]