Забавени експертизи у нас и късни отговори от чужбина – препъни камък в работата на ЦФЛД
Съществуват два основни фактора, които пречат на лечение на децата в чужбина и това са на първо място външни фактори – най-вече становищата на външните специалисти – те са, които най-често забавят процедурат и предизвикват гнева на родителите и вторият – забавянето на отговорите и офертите на болниците в чужбина, до които са изпратени писма-запитвания дали детето ще бъде прието за лечение. Това се разбра от разговора с д-р Георги Деянов, директор на Фонда за лечение на деца в чужбина в предаването „Преди всички“ по БНР.
Д-р Деянов разясни, че въпреки всичко, 961 деца са подпомогнати за лечение у нас и в чужбина от началото на годината до края на октомври.
„За момента фондът си работи както винаги досега Всичко е наред, подават се заявления, разглеждат се, заплащаме това, което е извършено. До този момент няма никакви причини за безпокойство. Това, което аз знам, е, че целта на Министерството на здравеопазването и на Здравната каса е да не се получи вакуум в работата. Докато става цялото това преместване, тези служители и тази структура ще продължат да работят.
Да приемем, че вече изцяло е преминала към Здравната каса, ако се запазят тези точки, които са в правилника на фонда за финансиране, т. е., какво се финансира? Финансират се децата за чужбина, това, което в България не може да се извърши, финансират се лекарствата, които не са одобрени, които не са разрешени в България. И медицинските изделия, които не се заплащат от касата. Ако това всичко залегне в правилника на Здравната каса, няма да има никакви притеснения“, сподели още директорът на Фонда д-р Георги Деянов.