Прочитания: 2 053
Снимка: Mailce.com
Зимата е сезонът на т.н. студови алергии – повишена чувствителност на организма към ниски температури, проявяващо се с характерни кожни промени по тялото, най-често ръце и лице (уртикария и дерматити).
Заболяването се наблюдава най-често при деца, но не е изключено да се развие и при възрастни, по-често при жени и се смята, че се дължи на генетично предразположение.
Провокиращи моменти са всички фактори, които водят до изсушаване на кожата, намаляване или унищожаване на нейния защитен липиден (мастен) слой; намаляване на имунните сили на организма: студ, вятър, неизползването или използването не неподходящи защитни средства – кремове, ръкавици, прием на лекарства, прекомерното миене, стрес, прием на някои лекарства.
Механизмът на промените е свързан с т.н. термичен шок, предизвикан най-често от резките промени на температурата. Кръвоносните съдове реагират на студа с разширяване и кожата почервенява, последвано от свиване – намален подвоз на кислород, влошава кръвоснабдяването на тъканите, забавя се обмяната на веществата и се нарушава подхранването на кожата.
Отключващи моменти могат да бъдат вятър, плуване в студен басейн, къпане със студена вода, приемане на изстудени напитки и др.
Организмът реагира на дразненето (студ) по различен начин: студова уртикария, причинени от бързото освобождаване на хистамин, в следствие свързването на IgE антителата с еозинофилите (установено лабораторно).
Клиничната картина включва зачервяване, подуване (утрикария), сърбеж, млавучкане по кожата, понякога болезненост. Кожата в засегнати участъци (най-често лице и ръце) става зачервена, по-късно – бледа, грапава и сърбяща, лющеща се. Макар и по-рядко, студовата алергия може да предизвика подуване на устните и езика, при консумация на студени напитки и храни. Промените траят различно дълго, обикновено преминават до час.
Снимка: Mailce.com
Най-честият симптом – уртикарията, според специалистите, се дели на:
- Обикновената студова уртикария, която е най-често срещана. Самите пациенти знаят, че дори ако вземат студена бутилка кока-кола от хладилника, веднага на мястото, където са я пипнали, се получава оток на дланите, появява се и силен сърбеж, който изчезва в рамките на 15 минути до половин час. Това е класическата студова уртикария. Тя не създава много проблеми, но все пак пациентите трябва да се погрижат непрекъснато да са на топло, да не излизат рязко на студ и това ограничава качеството на живот.
- Вторият вид уртикария се дължи вече на промени в кръвта. Става въпрос пак за студова уртикария, но тя е заради увеличено количество криоглобулини и криофибриноген. Това е вторична уртикария, която изисква определено лечение.
- Третият вид е т.н. рефлекторната уртикария – засяга хората, които рязко излизат от топло на студено, например от сауната в снега. Силното охлаждане на тялото води до поява на уртикариален обрив, който изчезва в рамките само на 15 минути, уточняват специалистите.
- Фамилната студова уртикария, която е най-трудната за лечение. При нея има наследствено предразположение. Тя е в групата на т. нар. автоинфламаторни заболявания и може да бъде свързана с много други симптоми като повишена температура, ставни болки, очно засягане.
Снимка: Mailce.com
Диагнозата „Студова алергия“ се поставя след преглед от лекар дерматолог и се потвърждава от кръвни лабораторни изследвания.
Лечението на студовата алергия се изразява основно в предотвратяване на излагането на студ. Когато това не е възможно, преди излагането на студени условия, се приемат антихистамини, за да се блокира освобождаването на хистамин; общоукрепващи средства; прием на витамини – А, Е и С, както и на достатъчно течности предпазват кожата от нежелани реакции. Правилното хранене, консумацията на черен дроб, моркови, шипки, цитрусови плодове, зеле, които са изключително богати на витамини и минерали, също допринася за доброто лешение; отказът от вредни навици (тютюнопушене), с цел да се намали спасъмът на кръвоносните съдове и последвалата цианоза.
Ортодонтия или за кривите зъбки при децата – проблеми, лечение, профилактика
За да се намали риска от цианоза на тъканите е желателно да се спри или да се ограничи тютюнопушенето.
Напоследък все по-популярна става т.нар. молекулярна козметика – това са биологично активните вещества, обработени чрез т.нар. студено емулгиране, при което се запазват всички полезни вещества, несъдържащи химични консерванти. Молекулярната козметика предпазва кожата от негативното действие на ниските температури и стимулират капилярното кръвообращение.
Като профилактика се препоръчна избягване на резките температурни промени, излагането на студ и вятър, носене на ръкавици, използване на хидратиращи, защитни кремове.
Компютрите и профилактиката на зрението в детска възраст
1 Отговор
[…] Зимата – сезонът на студовите алергии […]