Мнение: Бюджет 2019 на НЗОК няма да реши проблемите на извънболничната помощ
Проектобюджетът затвърждава съществуващата до сега практика: увеличение на публичните средства, но разпределение без възможност за реализиране на политики.
Законът за бюджета на НЗОК по принцип е инструмент за привеждане в изпълнение на приоритетите в здравните политики. Средствата заделени за извънболничната помощ (ИБП) отново са недостатъчни за да се даде необходимата тежест на профилактиката, диспансеризацията на хроничните незаразни заболявания, възможността за изследвания и за изнасяне на повече дейности от болнична помощ. Продължава тенденцията за недофинансиране на ИБП и изоставането от добрите практики в страните от ЕС, където средствата за ИБП достигат до 28-30% от годишните бюджети за здравеопазване.
От увеличението с 490 милиона лв за бюджет 2019 г. едва 10% са предвидени за доболничната помощ. Без съмнение допълнителните 50 милиона в ИБП са положителен факт, но много важно как ще бъдат разпределени те по време на преговорите между НЗОК и БЛС. От една страна е редно да се увеличат обемите, което подобрява достъпа на пациентите до системата, но от друга – наложително е увеличение на цените на медицинските дейности. Това не е самоцел, а необходимост за да се посрещнат допълнителните финансови тежести, свързани с инфлацията, поскъпването на горива, ел. енергия, осигуровки, предстоящи промени за софтуера на касови апарати и дуруги.
С недостатъчното финансиране на първичната и специализирана медицинска дейност се ограничават възможностите за издръжка на практиките, за инвестиране в медицинска апаратура, оборудване и разширяване на дейности, както и в повишаване на квалификацията чрез участие в ПМО. Трудностите пред ЛЗ се отразяват на системата, като задълбочават недоволството сред пациенти и лекари.
За съжаление бюджет 2019 на НЗОК за поредна година няма да реши проблемите в ИБП, свързани с дефицита на кадри, своевременната достъпност на пациентите до здравеопазване и качеството на дейността.
За пореден път националните приоритети в здравната системата, свързани с ИБП са само думи…
–––––––––––––––
Д-р Галинка Павлова, е завършила МУ – Варна през 1985 г. През 1995 г. придобива специалност по УНГ, а по-късно и магистратура по Стопанско управление (квалификация “Здравен мениджмънт”) в Университет “Проф. д-р Асен Златаров”, гр. Бургас; Магистър по Управление на международни бизнес проекти – ВСУ ”Черноризец Храбър” 2007 г.; Магистър по Психология – ВСУ ”Черноризец Храбър” 2009 г. Понастоящем е управител на ДКЦ – 5 във Варна, с повече от 20-годишен опит. Тя е асистент в катедра “ Здравна политика и мениджмънт“ към ФОЗ в МУ София. Била заместник-председател на Български лекарски съюз в периода 2015 – 2018 година.