Учени алармират: Алтернативна медицина срещу „постантибиотичния апокалипсис“
Мед и безрецептурни средства трябва да бъдат първите средства за борба с кашлицата, а не антибиотиците, твърдят британски лекари от Научния институт за здраве и усъвършенстване (NICE – National Institutefor Healthand Care Excellence) и Обществено здравеопазване в Англия (PHE – PublicHealthEngland), като начин за предотвратяване на резистентността към антибиотици.
Зачестяват случаите на кашлица, предизвикана от вируси, неподлежаща на антибиотично лечение. Тези заболявания обикновено преминават сами за две-три седмица. Данните от проучването са показали, че 48% от общопроктикуващите лекари в Англия назначават антибиотици при кашлица и бронхити.
Д-р Тесса Люи (Tessa Lewis), общопрактикуващ лекар, участник в методичните препоръки за назначение на антимикробни препарати казва:
„Ако някой има хрема, болки в гърлото и кашлица, ние чакаме кашлицата да премине за 2-3- седмици и няма нужда от антибиотици. Ако кашлицата става по-силна, или човек се чувства особено зле и се оплаква от недостиг на въздух, то тогава да потърси връзка с личния си лекар.“
Причините за отказ от антибиотици трябва да бъдат ясно разяснени на специалистите в областта на здравеопазването и пациентите да бъдат инструктирани за самолечение.
Горещи напитки с мед, лимон и джинджифил са добре известни домашни средства против кашлица и болки в гърлото. Мед и противокашлични медикаменти съдържащи пеларгоний, гуаифенезин или декстрометорфан могат да облекчат симптомите. Не бива да се забравя обаче, че мед не се дава на деца до 1 годинка, поради опасност от ботулизъм.
Злоупотребата с антибиотици води до затруднение на лечението и развитие на „новата чума“ – устойчиви на антибиотиците супербактерии .
Доктор Сюзан Хопкинс (Susan Hopkins), зам.-директор на PHE по противомикробната резистентност разказва:
„Резистентността към антибиотиците е огромен проблем, което налага неотложни мерки по ограничаване приема на антибиотици. приемът на антибиотици токава, когато нямате реална необходимост от тях, поставя вас и вашето семейство в риск от инфекции, които са трудно лечими. Новите методики са насочени към намаляване предписанието на антибиотици от страна на общопрактикуващите лекари и проявата на разбиране от страна на пациентите.“
Антибиотикът може да е необходим, когато острата кашлица е симптом на много по-сериозно заболяване, като болести на белия дроб, кистична фиброза, имуносупресия и др.
Проф. Марк Бейкер (Mark Baker), директор на центъра по методически разработки в NICE, казва:
„Опитваме се на наблегнем върху това, че в повечето случаи антибиотиците не са необходими за лечението на кашлицата. Бихме искали на хората да се дават съвети за алтернативни методи, които да облекчават страданието им. Назначавайки антибиотици, трябва да се преценява както приимуществото за пациента, така и за микробната резистентност. Ние поощряваме приема на антибиотици само тогава, когато е налице усложнение“.
Проф. Дейм Салли Девис (Dame Sally Davies), съветник по здравните въпроси на правителството и по-рано е предупреждавала за „постантибиотичния апокалипсис“, когато лекарите ще са безсилни пред усложненията на инфекциите, а лечението на рака и трансплантациите ще стане невъзможно.
Д-р Панайотка Панайотова